Storbritannien giver grønt lys til Huawei - selskabet får dog begrænset 5G-rolle

Regeringen i Storbritannien har besluttet at tillade Huawei i udbygningen af 5G-netværket. Det bliver dog i en begrænset rolle, hvor det kinesiske selskab blandt andet får forbud mod områder nær militærbaser og nukleare steder.

Artikel top billede

Kinesiske Huawei får lov til det at spille en rolle i Storbritanniens 5G-netværk.

Det bliver dog i en begrænset form.

Det er beslutningen fra regeringen i Storbritannien.

Det skriver BBC.

Boris Johnson, Storbritanniens premierminister, har i de seneste par dage stået over for beslutningen om, hvilken rolle Huawei skulle tillades at få i 5G-planerne.

Beslutningen lyder nu, at Huawei får forbud mod at levere udstyr til 'følsomme dele' af netværket - også omtalt som core.

Huawei kan desuden maksimalt levere 35 procent af udstyret i et sammenhængende netværk, hvilket også inkluderer radiomaster.
Det er endelig besluttet, at Huawei bliver udelukket fra områder nær militærbaser og nukleare steder.

Hos Huawei er man umiddelbart godt tilfreds med dagens beslutning.

"Huawei er af Storbritanniens regering blevet forsikret i, at vi kan fortsætte med at arbejde med vores kunder for at holde 5G-udrullingen på sporet," lyder det fra Huaweis britiske chef Victor Zhang i en meddelelse.

Læs også: Boris Johnson på trapperne med beslutning om Huawei i Storbritannien

Britisk embedsværk anbefalede begrænset tilladelse

Beslutningen sker efter mange måneders britiske diskussioner, drøftelser og undersøgelser af Huawei, som ikke mindst amerikanerne mistænker for spionage og for tætte bånd til den kinesiske regering.

Huawei har konsekvent benægtet de amerikanske beskyldninger, og Huaweis stifter har blandt andet udtalt, at han hellere ville lukke firmaet end at hjælpe til med spionage.

Det britiske embedsværk har anbefalet, at Huawei får en begrænset tilladelse til at levere udstyr på 5G-netværket.

Boris Johnson har tidligere udtalt, at det efter Storbritanniens mening er muligt at anvende den seneste nye teknologi på området uden at gå på kompromis med den nationale sikkerhed eller med forholdet til vigtige allierede.

“Vi er på vej med en løsning, der vil gøre os i stand til at nå begge disse mål,” lød det fra Boris Johnson.

Læs også: Huawei ansætter ny direktør for den danske smartphone-forretning

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura