Telenor har sendt op til 1.000 danskeres sms'er til politiet: Nu beklager teleselskabet dybt

En fejl er skyld i, at Telenor i en periode sendte indholdet af op mod 1.000 danskeres sms'er til politiet. Nu beklager teleselskabet dybt, og pointerer, at det ikke burde kunne ske.

Artikel top billede

Telenor har sendt indholdet af helt op til 1.000 danskeres sms'er til Rigspolitiet.

Det skriver DR.

Ifølge flere fagfolk, som DR har talt med, burde hverken teleselskab eller politiet have adgang til indholdet i sms'erne.

Politiet havde heller ikke bedt om at få dem udleveret, men beskederne blev alligevel sendt, når politiet i forbindelse med efterforskning bad om adgang til signaliseringsdata, fremgår det.

Læs også: Telenor rykker ind på Nord Energis fibernet: Får adgang til 121.000 adresser i Nordjylland

Telenor beklager dybt

Telenors juridiske direktør, Mette Eistrøm Krüger skriver til DR Nyheder, at en teknisk fejl er skyld i, at teleselskabet har sendt beskederne.

"Der er tale om en fejl i en enkeltstående protokol, der har betydet, at sletningen ikke har fungeret i en kort periode fra marts 2019 til maj 2019. Det er dybt beklageligt, og der er sket en teknisk fejl, som ikke burde kunne ske," skriver hun til DR.

Ifølge DR's oplysninger drøftede Rigsadvokaten og Rigspolitiet allerede sagen 3. juni 2019.

Men selvom Telenor efterfølgende angiveligt skulle have løst problemet, bliver der dog stadig afsendt oplysninger fra Telenor, hvor politiet kan se, hvem en person har kommunikeret med.

Disse oplysninger må politiet heller ikke få adgang til, og Rigspolitiet laver herefter selv en løsning, så man kan filtrere oplysningerne væk, lyder det.

Læs også: Telenor Danmark har tabt 7.000 mobilkunder - men tjener samtidig flere og flere penge

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job