Telenor har sendt op til 1.000 danskeres sms'er til politiet: Nu beklager teleselskabet dybt

En fejl er skyld i, at Telenor i en periode sendte indholdet af op mod 1.000 danskeres sms'er til politiet. Nu beklager teleselskabet dybt, og pointerer, at det ikke burde kunne ske.

Artikel top billede

Telenor har sendt indholdet af helt op til 1.000 danskeres sms'er til Rigspolitiet.

Det skriver DR.

Ifølge flere fagfolk, som DR har talt med, burde hverken teleselskab eller politiet have adgang til indholdet i sms'erne.

Politiet havde heller ikke bedt om at få dem udleveret, men beskederne blev alligevel sendt, når politiet i forbindelse med efterforskning bad om adgang til signaliseringsdata, fremgår det.

Læs også: Telenor rykker ind på Nord Energis fibernet: Får adgang til 121.000 adresser i Nordjylland

Telenor beklager dybt

Telenors juridiske direktør, Mette Eistrøm Krüger skriver til DR Nyheder, at en teknisk fejl er skyld i, at teleselskabet har sendt beskederne.

"Der er tale om en fejl i en enkeltstående protokol, der har betydet, at sletningen ikke har fungeret i en kort periode fra marts 2019 til maj 2019. Det er dybt beklageligt, og der er sket en teknisk fejl, som ikke burde kunne ske," skriver hun til DR.

Ifølge DR's oplysninger drøftede Rigsadvokaten og Rigspolitiet allerede sagen 3. juni 2019.

Men selvom Telenor efterfølgende angiveligt skulle have løst problemet, bliver der dog stadig afsendt oplysninger fra Telenor, hvor politiet kan se, hvem en person har kommunikeret med.

Disse oplysninger må politiet heller ikke få adgang til, og Rigspolitiet laver herefter selv en løsning, så man kan filtrere oplysningerne væk, lyder det.

Læs også: Telenor Danmark har tabt 7.000 mobilkunder - men tjener samtidig flere og flere penge

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Statens IT

IT-projektleder hos Statens It

Midtjylland

Akademikernes A-kasse

Data Scientist til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S