Telenor har sendt op til 1.000 danskeres sms'er til politiet: Nu beklager teleselskabet dybt

En fejl er skyld i, at Telenor i en periode sendte indholdet af op mod 1.000 danskeres sms'er til politiet. Nu beklager teleselskabet dybt, og pointerer, at det ikke burde kunne ske.

Artikel top billede

Telenor har sendt indholdet af helt op til 1.000 danskeres sms'er til Rigspolitiet.

Det skriver DR.

Ifølge flere fagfolk, som DR har talt med, burde hverken teleselskab eller politiet have adgang til indholdet i sms'erne.

Politiet havde heller ikke bedt om at få dem udleveret, men beskederne blev alligevel sendt, når politiet i forbindelse med efterforskning bad om adgang til signaliseringsdata, fremgår det.

Læs også: Telenor rykker ind på Nord Energis fibernet: Får adgang til 121.000 adresser i Nordjylland

Telenor beklager dybt

Telenors juridiske direktør, Mette Eistrøm Krüger skriver til DR Nyheder, at en teknisk fejl er skyld i, at teleselskabet har sendt beskederne.

"Der er tale om en fejl i en enkeltstående protokol, der har betydet, at sletningen ikke har fungeret i en kort periode fra marts 2019 til maj 2019. Det er dybt beklageligt, og der er sket en teknisk fejl, som ikke burde kunne ske," skriver hun til DR.

Ifølge DR's oplysninger drøftede Rigsadvokaten og Rigspolitiet allerede sagen 3. juni 2019.

Men selvom Telenor efterfølgende angiveligt skulle have løst problemet, bliver der dog stadig afsendt oplysninger fra Telenor, hvor politiet kan se, hvem en person har kommunikeret med.

Disse oplysninger må politiet heller ikke få adgang til, og Rigspolitiet laver herefter selv en løsning, så man kan filtrere oplysningerne væk, lyder det.

Læs også: Telenor Danmark har tabt 7.000 mobilkunder - men tjener samtidig flere og flere penge

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S