Microsoft har fuld fart frem: Omsætning vokser med 14 procent - kun et forretningsområde har tilbagegang

Microsofts omsætning i andet kvartal er samlet set vokset med 14 procent. Ikke mindst cloud-forretningen buldrer fremad.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsoft er for alvor slået ind på vækstsporet.

Selskabets omsætning i dets andet regnskabskvartal er vokset med hele 14 procent i forhold til det tilsvarende kvartal et år tidligere til nu 36,9 milliarder dollar.

Fremgangen skyldes primært et område: Cloud-forretningen, der vokser kraftigt.

I forhold til det tilsvarende kvartal i fjor er omsætningen på Microsofts såkaldte kommercielle cloud-services - der tæller Azure og Office 365 - vokset med 39 procent til 12,5 milliarder dollar i kvartalet.

Samtidig er Microsoft indtjening steget på området til en gross profit på 67 procent. Det betyder, at Microsoft tjener enorme 67 kroner hver gang selskabet sælger for 100 kroner cloud-tjenester.

Det er fjerde kvartal i træk, at Microsoft formår at hæve indtjenings-margin på cloud-forretningen. Selskabet forventer, at denne vækst vil fortsætte resten af året i takt med, at forretningen vokser.

Kvartalsregnskabet viser solide vækstrater på omsætningen i stort set alle forretningsområder.

Omsætningen på LinkedIn er vokset med 24 procent, Dynamics med 12 procent (herunder Dynamics 365 med hele 42 procent), mens salget af Microsofts Intelligent Cloud-produkter samlet set er vokset med 27 procent.

Eneste malurt i bægeret er Microsofts gaming-satsninger, der som det eneste område oplever faldende salg. Omsætningen på Xbox er samlet set således dykket med 11 procent i forhold til det tilsvarende kvartal et år tidligere.

Du finder Microsofts egen oversigt over regnskabstallene her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    AGITO Medical A/S

    IT Operations Lead

    Nordjylland

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Red Barnet

    Software developer til Red Barnets IT-team

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect