"Der dukkede et udbrud af coronavirus op i Suzhou, hvor vi i Tradeshift har vores kinesiske afdeling"

"Jeg var på besøg i Kina lige før det kinesiske nytår i midten af januar, og allerede på det tidspunkt var man begyndt at tale om coronavirussen. "

Artikel top billede

(Foto: Andy Highland)

I midten af januar, lige før det kinesiske nytår, var jeg på besøg hos vores afdeling i Kina, og allerede på det tidspunkt var man begyndt at tale om coronavirussen.

Det var også på det tidspunkt, at der dukkede et udbrud af coronavirus op i Suzhou, hvor vi i Tradeshift har vores kinesiske afdeling.

Vi så blandt andet billeder på sociale medier, hvor folk gik rundt på det lokale hospital i beskyttelsesdragter.

Samtidig florerede der også rygter om, at antallet af smittede var større, end det der officielt blev meldt ud.

Det betød, at folk pludseligt isolerede sig derhjemme. I stedet for at rejse hjem til familien i højtiden blev de i deres lejligheder med deres nærmeste.

Det kinesiske nytår er ubetinget den største højtid på året.

For nogle af vores kinesiske ansatte er det den eneste tid på året, hvor de har mulighed for at rejse hjem til deres hjemstavn og besøge familien.

Derfor er det meget voldsomt for folk, når de bliver bragt i en situation, hvor de må springe det årlige besøg hos familien over. Det har ganske enkelt en enorm påvirkning på det kinesiske samfund.

Det er også en af årsagerne til, at den tegning som Jyllands-Posten for nylig bragte blev opfattet som meget ufølsom, og mange kinesere blev uden tvivl sårede.

Jeg kunne med det samme sætte mig ind i, hvordan det ville blive opfattet af kineserne, og jeg tænkte bare "åh nej, ikke igen."

Der er altså bare noget med, at vi danskere tror, at vi er så forfærdelige sjove med den slags. Vi vader rundt med træskostøvler på.

Træder vi nogen over fødderne nede i Netto, kan vi jo godt finde ud af at undskylde, men i den her slags situationer ryger ytringsfrihedsflaget straks op. For mig at se, så er det bare et spørgsmål om almindelig menneskelig omsorg og høflighed.

Mikkel Hippe Brun, medstifter af Tradeshift og chef for selskabets asiatiske forretning

Annonce

Annonceindlæg fra QNAP

Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S