GlobalConnect investerer 100 millioner kroner i kæmpe opgradering af 58.000 kilometer fibernetværk i Nordeuropa: Så vildt bliver det

Interview: Med en kæmpe millioninvestering har GlobalConnect sat gang i en teknologisk opgradering af 58.000 kilometer fibernetværk, der strækker sig fra Tyskland og Holland hele vejen igennem Danmark, Sverige og Norge. Projektet skal allerede stå færdigt til sommer og kommer til at betyde en langt større kapacitet og højere hastigheder.

Artikel top billede

Illustration af GlobalConnects nye netværk.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs mere om den kæmpe netværksopgradering som GlobalConnect er i gang med
  • Så store hastigheder og kapacitet forventer GlobalConnect med det nye netværk
  • De fordele og gevinster som GlobalConnect forventer med netværket
  • Hvornår det skal stå færdigt
  • Hvad der gør netværket helt unikt i Norden
886
4:30 min
GlobalConnect har skudt gang i en enorm udvidelse og opgradering af selskabets fiberbaserede netværksinfrastruktur, som samlet udgør 58.000 kilometer på tværs af Nordeuropa.

Målet er at skabe, hvad GlobalConnect omtaler som et nordeuropæisk supernetværk, der forbinder alle store byer og store datacentre i Norden med de nationale- og internationale internetknudepunkter.

Det fortæller lederen af projektet, nordmanden Jan Flemming Henriksen, der er chef for den optiske afdeling hos GlobalConnect, til Computerworld.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune