Verdensberømt tele-direktør død efter 13 år i fængsel: Blev dømt i en af telehistoriens største korruptionssager

Den tidligere topchef for telegiganten WorldCom, Bernard Ebbers, er død blot en måned efter, at han blev benådet efter at have afsonet 13 år af sin korruptions-dom på 25 år.

Artikel top billede

Den tidligere topchef for den amerikanske telekæmpe WorldCom, Bernard ‘Bernie’ Ebbers, er død, 78 år gammel.

Bernard Ebbers - der også blev kaldt for 'Telecom Cowboy' - blev verdensberømt i begyndelsen af 2000’erne, da både han og WorldCom gik ned med et kæmpebrag i det, der er blevet kaldt for den største korruptionsskandale i nyere amerikansk historie.

Bernard Ebbers blev idømt 25 år i fængsel for korruption, men blev løsladt for 19. december i fjor på grund af svigtende helbred efter at have afsonet 13 år af fængselsdommen.

WorldCom - der undervejs skiftede navn til MCI - gik endeligt konkurs i 2002 i kølvandet på dotcom-boblen efter det var blevet afsløret, at omsætningen gennem flere år var blevet pumpet kunstigt op - blandt andet med henblik på at holde den pressede aktiekurs kunstigt i vejret.

WorldCom var under Bernard Ebbers særdeles opkøbsivrigt og nåede at købe mere end 60 teleselskaber i USA, inden det gik ned.

Undervejs var det meget tæt på at opkøbe telekæmpen Sprint i en kæmpehandel til 115 milliarder dollar. Denne handel blev dog ikke til noget, da de amerikanske konkurrencemyndigheder blokerede for den.

Selskabet var en overgang således USA's næststørste teleselskab efter AT&T med mere end 30.000 ansatte.

Bernard Ebbers blev dømt for korruption og for at have optaget lån i WorldCom for op mod en halv milliard dollar for at undgå at blive tvunget til at sælge sine aktier, der for en stor dels vedkommende var købt for lånte penge.

Bernie Ebbers vedkendte sig aldrig skylden, men fastholdte, at svindlen var blevet drevet af forskellige ansatte i selskabet.

Han blev dømt 13. juli 2005 og indledte afsoningen 26. september 2006.

Da han var på toppen var han en af de rigeste mennesker i USA. Forbes opgav således hans formue til 1,4 milliarder dollar i 1999. Her ejede han flere store ranches og plantager, ni hoteller, en yacht og et ishockey-hold.

'Fortsætter med at bede'

Han døde søndag omgivet af sin familie efter en måned i frihed.

Hans familie har i forbindelse med dødsfaldet udsendt en statement, hvor den takker den amerikanske dommer, der benådede Bernard Ebbers fra fængslet.

"Vi ved, at mange ofre var imod løsladelsen af far. Mange aktionærer og ansatte mistede deres investeringer på WorldComs fald. Det gjorde også mange af vores venner og familiemedlemmer," lyder det fra Bernard Sanders datter, Valerie Caproni, i meddelelsen.

Her skriver hun desuden, at Bernard Sanders helbred var under hastig tilbagegang, og at hun er glad for, at den pågældende dommer vurderede, at hans 'uforklarlige og udiagnosticerede forfald' ikke ville bringe nogens investeringer tilbage igen.

"Min familie og jeg fortsætter med at bede for alle, der blev ramt af WorldComs fald," skriver hun.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS