Verdensberømt tele-direktør død efter 13 år i fængsel: Blev dømt i en af telehistoriens største korruptionssager

Den tidligere topchef for telegiganten WorldCom, Bernard Ebbers, er død blot en måned efter, at han blev benådet efter at have afsonet 13 år af sin korruptions-dom på 25 år.

Artikel top billede

Den tidligere topchef for den amerikanske telekæmpe WorldCom, Bernard ‘Bernie’ Ebbers, er død, 78 år gammel.

Bernard Ebbers - der også blev kaldt for 'Telecom Cowboy' - blev verdensberømt i begyndelsen af 2000’erne, da både han og WorldCom gik ned med et kæmpebrag i det, der er blevet kaldt for den største korruptionsskandale i nyere amerikansk historie.

Bernard Ebbers blev idømt 25 år i fængsel for korruption, men blev løsladt for 19. december i fjor på grund af svigtende helbred efter at have afsonet 13 år af fængselsdommen.

WorldCom - der undervejs skiftede navn til MCI - gik endeligt konkurs i 2002 i kølvandet på dotcom-boblen efter det var blevet afsløret, at omsætningen gennem flere år var blevet pumpet kunstigt op - blandt andet med henblik på at holde den pressede aktiekurs kunstigt i vejret.

WorldCom var under Bernard Ebbers særdeles opkøbsivrigt og nåede at købe mere end 60 teleselskaber i USA, inden det gik ned.

Undervejs var det meget tæt på at opkøbe telekæmpen Sprint i en kæmpehandel til 115 milliarder dollar. Denne handel blev dog ikke til noget, da de amerikanske konkurrencemyndigheder blokerede for den.

Selskabet var en overgang således USA's næststørste teleselskab efter AT&T med mere end 30.000 ansatte.

Bernard Ebbers blev dømt for korruption og for at have optaget lån i WorldCom for op mod en halv milliard dollar for at undgå at blive tvunget til at sælge sine aktier, der for en stor dels vedkommende var købt for lånte penge.

Bernie Ebbers vedkendte sig aldrig skylden, men fastholdte, at svindlen var blevet drevet af forskellige ansatte i selskabet.

Han blev dømt 13. juli 2005 og indledte afsoningen 26. september 2006.

Da han var på toppen var han en af de rigeste mennesker i USA. Forbes opgav således hans formue til 1,4 milliarder dollar i 1999. Her ejede han flere store ranches og plantager, ni hoteller, en yacht og et ishockey-hold.

'Fortsætter med at bede'

Han døde søndag omgivet af sin familie efter en måned i frihed.

Hans familie har i forbindelse med dødsfaldet udsendt en statement, hvor den takker den amerikanske dommer, der benådede Bernard Ebbers fra fængslet.

"Vi ved, at mange ofre var imod løsladelsen af far. Mange aktionærer og ansatte mistede deres investeringer på WorldComs fald. Det gjorde også mange af vores venner og familiemedlemmer," lyder det fra Bernard Sanders datter, Valerie Caproni, i meddelelsen.

Her skriver hun desuden, at Bernard Sanders helbred var under hastig tilbagegang, og at hun er glad for, at den pågældende dommer vurderede, at hans 'uforklarlige og udiagnosticerede forfald' ikke ville bringe nogens investeringer tilbage igen.

"Min familie og jeg fortsætter med at bede for alle, der blev ramt af WorldComs fald," skriver hun.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingsdirektør for Digital Enablement

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse