Den selverklærede nørd Anne-Sofie Nielsen skiftede fra Nemlig.com til it-virksomheden Peakon: "Som ingeniør har jeg følelsen af, at jeg nu er kommet hjem"

Anne-Sofie Nielsen skiftede fra den digital købmandsforretning Nemlig.com til en it-virksomhed stiftet af tre software-udviklere: "Det er tydeligt, at jeg er kommet ind i en virksomhed med stor kærlighed til ingeniørhåndværket"

Artikel top billede

Foto: Jacob Ø. Wittorff (Foto: Jacob Wittorff)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få forklaringen på, hvorfor Anne-Sofie Nielsen mener, at hun i særlig grad føler sig hjemme hos Peakon
  • Læs hvorfor det man ifølge Anne-Sofie Nielsen kan mærke, at Peakon er stiftet af tre software-udviklere
  • Bliv klogere på, hvordan Peakon arbejder med data
878
4:30 min
Anne-Sofie Nielsen er en selverklæret nørd.

På både hendes Twitter-profil og LinkedIn-profil benytter hun brugernavnet Femalenerd, og hun lægger ikke skjul på, at det især er arbejdet med tal, data og algortimer, som hun føler glæde ved.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Erhvervsakademi Aarhus

Undervisere til it-uddannelser

Midtjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS