Oracle opruster massivt med datacentre på globalt plan - men ikke i Danmark: "Det er nok for de danske kunder med vores fire datacentre i EU"

Interview: Den amerikanske it-gigant Oracle bygger 20 nye datacenter-regioner i 2020. Ved årets udgang skal Oracle råde over 36 datacenter-regioner, men Oracle har ingen konkrete planer for datacenter-byggeri i Danmark eller Norden. "Vi har det kunderne efterspørger på hylderne," lyder det fra Ingrid Mjøen, Oracles landechef i Danmark.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i Oracles store datacenter-oprustning
  • Læs hvorfor der ikke planer for Oracle-datacentre i Danmark og Norden
  • Tjek de Oracle-datacentre der er tættest på Danmark
  • Indsigt i hvor langt Oracle er med at give de danske kunde glæde af det storstilede cloud-samarbejde med Microsoft
916
4:45 min
Oracle bygger datacentre på livet løs over hele verden.

Den amerikanske it-gigant har netop åbnet fem nye datacentre i henholdsvis Holland, Australien, Canada, Saudi Arabien og Japan.

Alene i 2020 har Oracle planer om at bygge 20 andengenerations cloud-datacentre, der skal bringe Oracles samlede antal af datacenter-regioner op på 36 ved udgangen af 2020.

Oracle har ifølge Reuters en overordnet strategi, som går på at have to datacenter-regioner i hvert land, så alle Oracle-kunder har en primær datacenter-region samt en backup.

Alligevel understreger Oracles landechef for Danmark, Ingrid Mjøen, at der ikke er udsigt til en datacenter-region i Danmark - eller Norden i det hele taget - lige foreløbigt.

Det fortæller hun til Computerworld.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS