Oracle opruster massivt med datacentre på globalt plan - men ikke i Danmark: "Det er nok for de danske kunder med vores fire datacentre i EU"

Interview: Den amerikanske it-gigant Oracle bygger 20 nye datacenter-regioner i 2020. Ved årets udgang skal Oracle råde over 36 datacenter-regioner, men Oracle har ingen konkrete planer for datacenter-byggeri i Danmark eller Norden. "Vi har det kunderne efterspørger på hylderne," lyder det fra Ingrid Mjøen, Oracles landechef i Danmark.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i Oracles store datacenter-oprustning
  • Læs hvorfor der ikke planer for Oracle-datacentre i Danmark og Norden
  • Tjek de Oracle-datacentre der er tættest på Danmark
  • Indsigt i hvor langt Oracle er med at give de danske kunde glæde af det storstilede cloud-samarbejde med Microsoft
916
4:45 min
Oracle bygger datacentre på livet løs over hele verden.

Den amerikanske it-gigant har netop åbnet fem nye datacentre i henholdsvis Holland, Australien, Canada, Saudi Arabien og Japan.

Alene i 2020 har Oracle planer om at bygge 20 andengenerations cloud-datacentre, der skal bringe Oracles samlede antal af datacenter-regioner op på 36 ved udgangen af 2020.

Oracle har ifølge Reuters en overordnet strategi, som går på at have to datacenter-regioner i hvert land, så alle Oracle-kunder har en primær datacenter-region samt en backup.

Alligevel understreger Oracles landechef for Danmark, Ingrid Mjøen, at der ikke er udsigt til en datacenter-region i Danmark - eller Norden i det hele taget - lige foreløbigt.

Det fortæller hun til Computerworld.

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

PlanBørnefonden

Digital Solutions Architect

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS