Oracle opruster massivt med datacentre på globalt plan - men ikke i Danmark: "Det er nok for de danske kunder med vores fire datacentre i EU"

Interview: Den amerikanske it-gigant Oracle bygger 20 nye datacenter-regioner i 2020. Ved årets udgang skal Oracle råde over 36 datacenter-regioner, men Oracle har ingen konkrete planer for datacenter-byggeri i Danmark eller Norden. "Vi har det kunderne efterspørger på hylderne," lyder det fra Ingrid Mjøen, Oracles landechef i Danmark.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i Oracles store datacenter-oprustning
  • Læs hvorfor der ikke planer for Oracle-datacentre i Danmark og Norden
  • Tjek de Oracle-datacentre der er tættest på Danmark
  • Indsigt i hvor langt Oracle er med at give de danske kunde glæde af det storstilede cloud-samarbejde med Microsoft
916
4:45 min
Oracle bygger datacentre på livet løs over hele verden.

Den amerikanske it-gigant har netop åbnet fem nye datacentre i henholdsvis Holland, Australien, Canada, Saudi Arabien og Japan.

Alene i 2020 har Oracle planer om at bygge 20 andengenerations cloud-datacentre, der skal bringe Oracles samlede antal af datacenter-regioner op på 36 ved udgangen af 2020.

Oracle har ifølge Reuters en overordnet strategi, som går på at have to datacenter-regioner i hvert land, så alle Oracle-kunder har en primær datacenter-region samt en backup.

Alligevel understreger Oracles landechef for Danmark, Ingrid Mjøen, at der ikke er udsigt til en datacenter-region i Danmark - eller Norden i det hele taget - lige foreløbigt.

Det fortæller hun til Computerworld.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland