Oracle opruster massivt med datacentre på globalt plan - men ikke i Danmark: "Det er nok for de danske kunder med vores fire datacentre i EU"

Interview: Den amerikanske it-gigant Oracle bygger 20 nye datacenter-regioner i 2020. Ved årets udgang skal Oracle råde over 36 datacenter-regioner, men Oracle har ingen konkrete planer for datacenter-byggeri i Danmark eller Norden. "Vi har det kunderne efterspørger på hylderne," lyder det fra Ingrid Mjøen, Oracles landechef i Danmark.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i Oracles store datacenter-oprustning
  • Læs hvorfor der ikke planer for Oracle-datacentre i Danmark og Norden
  • Tjek de Oracle-datacentre der er tættest på Danmark
  • Indsigt i hvor langt Oracle er med at give de danske kunde glæde af det storstilede cloud-samarbejde med Microsoft
916
4:45 min
Oracle bygger datacentre på livet løs over hele verden.

Den amerikanske it-gigant har netop åbnet fem nye datacentre i henholdsvis Holland, Australien, Canada, Saudi Arabien og Japan.

Alene i 2020 har Oracle planer om at bygge 20 andengenerations cloud-datacentre, der skal bringe Oracles samlede antal af datacenter-regioner op på 36 ved udgangen af 2020.

Oracle har ifølge Reuters en overordnet strategi, som går på at have to datacenter-regioner i hvert land, så alle Oracle-kunder har en primær datacenter-region samt en backup.

Alligevel understreger Oracles landechef for Danmark, Ingrid Mjøen, at der ikke er udsigt til en datacenter-region i Danmark - eller Norden i det hele taget - lige foreløbigt.

Det fortæller hun til Computerworld.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job