Nets har opdaget nyt trick blandt de it-kriminelle: Live-phishing sætter tofaktor-godkendelse ud af spillet

Interview: Du skal ikke tro, at dine brugere er sikre med en simpel tofaktor-godkendelse. Det mener chefen for digital svindel hos Nets, der ser en stor stigning i antallet af kriminelle, der omgår den ellers ekstra sikkerhedsfunktion.

Artikel top billede

Sune Gabelgård, chef for digital svindel hos Nets.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor tofaktor ikke kan stå alene
  • Se hvordan live-phishing fungerer
1.042
5:15 min
Det er blevet dagligdag for de fleste. Vi får en sms eller en pushbesked med en kode, som vi skal taste sammen med brugernavn og adgangskode.

Funktionen skulle egentlig sikre, at man ikke kan logge ind uden også at have den fysiske enhed, men så god er verden tilsyneladende ikke.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse