IPhone-producent stadig hårdt ramt efter corona-udbrud: Kun 10 procent er mødt på arbejde efter tvangslukning

Hovedparten af Apples iPhone bliver produceret på to fabrikker i Kina, og i dag er en mindre del af medarbejderne på den ene af fabrikkerne mødt på arbejde for første gang siden virusudbruddet.

Artikel top billede

Foto: Mads Elkær

De kinesiske Foxconn-fabrikker, der blandt andet samler Apples iPhone-telefoner, er så småt begyndt at genoptage arbejdet efter at have været lammet af epidemien med corona-virus.

Ifølge nyhedsbureauet Reuters er det dog kun 10 procent af medarbejderne på Foxconns fabrik i byen Zhengzhou, som i dag er mødt på arbejde efter, at Kina oven på det kinesiske nytår har tvangslukket en lang række virksomheder i et forsøg på at inddæmme den frygtede virus.

Hovedparten af Apples telefoner bliver samlet på Foxconns fabrikker i Zhengzhou og i den store produktionsby Shenzhen.

Men ifølge Reuters er det dog i første omgang kun på fabrikken i Zhengzhou at nogle af de ansatte har fået lov til at genoptage arbejdet, mens fabrikken i Shenzhen endnu ikke har fået tilladelse til at genåbne af myndighederne.

Læs også: Coronavirussen illustrerer hvor vanvittig sårbar vores digitale økonomi er

Kan ramme iPhone-produktionen

Det ventes derfor, at corona-epidemien vil få indflydelse på Apples evne til at producere telefoner.

Det har ifølge Reuters fået analysevirksomheden Trendforce til at nedjustere forventning til Apples iPhone-produktion med 10 procent.

Analytikeren Don Yew fra Morningstar har ifølge Financial Times også vurderet, at udbruddet af corona-virus kan stikke en kæp i hjulet på Apples formodede planer om at lancere en billigere iPhone, der ifølge rygterne er udset til at afløse iPhone SE.

”Denne episode gør det tydeligt for Apple, at der foregår en overkoncentration i Kina, noget som de bør forholde sig til,” siger han ifølge Financial Times.

Læs også: Coronavirus lammer tech-industrien: Apple har kun få dage til at undgå store konsekvenser

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo