Coronavirus lammer tech-industrien: Apple har kun få dage til at undgå store konsekvenser

Den smitsomme coronavirus, der siden årskiftet har plaget Kina og dennes tech-sektor kan ramme Apple hårdt.

Artikel top billede

På en almindelig hverdag, plejer tusindvis af medarbejdere at entrere Foxconns kæmpebygning i Zhengzhou, hovedstaden i Henan-provinsen.

Tirsdag denne uge, var der dog kun en enkel mand at tælle ved portene til Apples store underleverandør og en af kinas største teknologi-producenter, Foxconn. Det skriver finansmediet Financial Times.

Det er blot et af beviserne på, at den kinesiske tech-industri er lammet af den nyligt opstået epidemi med coronavirus, der siden nytårsskiftet har plaget Kina.

Mens smitten kilde er sporet tilbage til storbyen Wuhan i Hubei provinsen, har sygdommen spredt sig til både Zhejiang, Guangdong og Henan regionerne, som ifølge nyhedsbureauet BNO tæller henholdsvis 954, 944 og 744 tilfælde af den smitsomme sygdom, som er så ny, at den endnu ikke har fået noget navn ud over sin midlertidige ’nCov’ betegnelse.

Se også: Virusfrygt giver prisstigninger: Særligt pc-skærme og fjernsyn er berørt

Apple få dage fra store konsekvenser

Tre af de fire mest berørte regioner i Kina er nøgleområder, når det gælder den kinesiske tech-industri.

”De regioner er yderst vigtige for tech-produktion, så det er et kæmpemæsigt problem,” noterer Singapore-baserede Morning Star analytiker Don Yew, som forudser tunge konsekvenser for Apple:

”Denne episode gør det tydeligt for Apple, at der foregår en overkoncentration i Kina, noget som de bør forholde sig til.”

Han forudser samtidigt, at epidemien kan forpurre Apples planer om sin næste smartphone-lancering, den længe rygtede afløser til den prisvenlige iPhone SE.

Sætter Foxconn ikke produktionen i gang inden mandag 10. februar, vil Apple blive tvunget til at udskyde lanceringen med flere uger, forudser Don Yew.

Læs også: Ugen i tech: Apple vil fremstille lavpris iPhone om en måned / Ikeas partytrick hedder Frekvens: Lyd og lys som legoklodser / Volvos første elbil kan nu forudbestilles – men danskerne må vente

Lammet industri

Foxconn alene tæller dog over 12 fabrikker rundt om i landet, og det samme gør andre førende produktionsvirksomheder som Pegatron og Wiston.

Disse fungerer alle som underleverandøre til mobil- og tech-kæmper som Apples, Samsung og Huawei.

De fleste af de fabrikker befinder sig i områder, som er lammet af samme sæt stramme restriktioner, mens det vurderes at det vil tage månedsvis bare at flytte produktionen.

Se også: Smittefare tvinger danske Tradeshift til at lukke afdeling på ubestemt tid: "I det første kvartal bliver omsætningen i Kina hårdt ramt"

Handelskrig til undsætning

Tech-industrien kan dog øjne en uventet redningskrans i den netop afsluttede amerikansk kinesiske handelskrig.

Efter flere runder med straftold og endda visse forbud på kinesiske tech-produkter, er virksomheder begyndt at investere i alternativer til deres kinesiske forsyningskæder.

Japanske Nintendo, melder eksempelvis allerede ifølge nyhedsbureauet Reuters, at produktionen af deres populære Switch-konsol er berørt, hvorfor der kan forventes forsinkelser i leverancerne.

Selskabet påpeger dog, at det siden 2019 er begyndt at flytte dele af produktionen til Vietnam ovenpå den amerikansk-kinesiske handelskrig.

Se også: Google dropper Kina: Flytter hardware-produktion til Vietnam og Thailand

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Hellerup

    Sikker, compliant og suveræn AI supercomputer

    Oplev den danske vej til sikker og suveræn AI. Computerworld viser, hvordan Danish Center for AI gør high-performance computing sikkert, compliant og made in Denmark. Se hvordan danske virksomheder accelererer AI uden at gå på kompromis med...

    Digital transformation | København Ø

    Analytics, BI og AI

    Integrer data på tværs af systemer og skab en intelligent dataplatform. Lær hvordan du opfylder krav, styrker governance og udnytter AI til valide analyser. Få konkrete løsninger, der gør din data til forretningens stærkeste aktiv. Se programmet...

    Andre events | København Ø

    People Tech 2025 – hvor HR møder IT

    Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S