Coronavirus lammer tech-industrien: Apple har kun få dage til at undgå store konsekvenser

Den smitsomme coronavirus, der siden årskiftet har plaget Kina og dennes tech-sektor kan ramme Apple hårdt.

Artikel top billede

På en almindelig hverdag, plejer tusindvis af medarbejdere at entrere Foxconns kæmpebygning i Zhengzhou, hovedstaden i Henan-provinsen.

Tirsdag denne uge, var der dog kun en enkel mand at tælle ved portene til Apples store underleverandør og en af kinas største teknologi-producenter, Foxconn. Det skriver finansmediet Financial Times.

Det er blot et af beviserne på, at den kinesiske tech-industri er lammet af den nyligt opstået epidemi med coronavirus, der siden nytårsskiftet har plaget Kina.

Mens smitten kilde er sporet tilbage til storbyen Wuhan i Hubei provinsen, har sygdommen spredt sig til både Zhejiang, Guangdong og Henan regionerne, som ifølge nyhedsbureauet BNO tæller henholdsvis 954, 944 og 744 tilfælde af den smitsomme sygdom, som er så ny, at den endnu ikke har fået noget navn ud over sin midlertidige ’nCov’ betegnelse.

Se også: Virusfrygt giver prisstigninger: Særligt pc-skærme og fjernsyn er berørt

Apple få dage fra store konsekvenser

Tre af de fire mest berørte regioner i Kina er nøgleområder, når det gælder den kinesiske tech-industri.

”De regioner er yderst vigtige for tech-produktion, så det er et kæmpemæsigt problem,” noterer Singapore-baserede Morning Star analytiker Don Yew, som forudser tunge konsekvenser for Apple:

”Denne episode gør det tydeligt for Apple, at der foregår en overkoncentration i Kina, noget som de bør forholde sig til.”

Han forudser samtidigt, at epidemien kan forpurre Apples planer om sin næste smartphone-lancering, den længe rygtede afløser til den prisvenlige iPhone SE.

Sætter Foxconn ikke produktionen i gang inden mandag 10. februar, vil Apple blive tvunget til at udskyde lanceringen med flere uger, forudser Don Yew.

Læs også: Ugen i tech: Apple vil fremstille lavpris iPhone om en måned / Ikeas partytrick hedder Frekvens: Lyd og lys som legoklodser / Volvos første elbil kan nu forudbestilles – men danskerne må vente

Lammet industri

Foxconn alene tæller dog over 12 fabrikker rundt om i landet, og det samme gør andre førende produktionsvirksomheder som Pegatron og Wiston.

Disse fungerer alle som underleverandøre til mobil- og tech-kæmper som Apples, Samsung og Huawei.

De fleste af de fabrikker befinder sig i områder, som er lammet af samme sæt stramme restriktioner, mens det vurderes at det vil tage månedsvis bare at flytte produktionen.

Se også: Smittefare tvinger danske Tradeshift til at lukke afdeling på ubestemt tid: "I det første kvartal bliver omsætningen i Kina hårdt ramt"

Handelskrig til undsætning

Tech-industrien kan dog øjne en uventet redningskrans i den netop afsluttede amerikansk kinesiske handelskrig.

Efter flere runder med straftold og endda visse forbud på kinesiske tech-produkter, er virksomheder begyndt at investere i alternativer til deres kinesiske forsyningskæder.

Japanske Nintendo, melder eksempelvis allerede ifølge nyhedsbureauet Reuters, at produktionen af deres populære Switch-konsol er berørt, hvorfor der kan forventes forsinkelser i leverancerne.

Selskabet påpeger dog, at det siden 2019 er begyndt at flytte dele af produktionen til Vietnam ovenpå den amerikansk-kinesiske handelskrig.

Se også: Google dropper Kina: Flytter hardware-produktion til Vietnam og Thailand

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job