Stofa overtager en af Danmarks største antenne-foreninger med 40.000 medlemmer: "Vores formål som antenneforening er ved at være udtjent"

Stofa overtager en af Danmarks største private antenneforeninger med omkring 40.000 medlemmer.

Artikel top billede

Stofa overtager hele AN-TV, der med sine omkring 40.000 medlemmer er en af Danmarks største private antenneforeninger, som hidtil har været ejet og styret af brugerne.

Beslutningen om at lade ejerskabet overgå til Stofa er blevet truffet af AN-TV’s repræsentantskab, hvor et flertal netop har stemt for at lade sig overdrage til Stofa.

Den skyldes primært stærkt øget konkurrence på tv-markedet, hvor ikke mindst streaming spiller en stadigt stigende rolle, lyder det fra parterne.

“Den udvikling, vi ser på tv-markedet, hvor kunderne rykker væk fra det traditionelle flow tv og over på streaming, gør, at der er særligt brug for at agere professionelt," meddeler formand for AN-TV, Jakob Svendsen, i en udsendt meddelelse.

"Derfor må vi erkende, at vores formål som antenneforening er ved at være udtjent, og her skal flere kræfter til end dem, vi kan mønstre. Skala er alt afgørende, og derfor er vi glade for at rykke endnu tættere sammen i stuen med Stofa,” lyder det fra formanden.

Fremtidig opgave

AN-TV står for ‘Aalborg Nørresundby Antenneforening’.

Parterne meddeler, at AN-TV ikke nedlægges, selv om aktiviteterne nu overdrages til Stofa.

“Vi ser frem til at finde ud af, hvad AN-TV's fremtidige opgave er, og hvordan vi får kanaliseret de midler ud til medlemmerne, som vi har fået ind med aftalen. Vi kender ikke svaret endnu, men vores tanke er at finde et formål, hvor vi giver tilbage og efterlade noget, som AN-TV vil blive husket for,” lyder det fra Jakob Svendsen.

Han har tidligere givet udtryk for, at han var bekymret over foreningens indflydelse på priser, kanal-udbud og sammensætning af de tv-pakker, som medlemmerne tilbydes.

Det skete i et nyhedsbrev i efteråret, hvor han skrev, at man selv om en af Danmarks største antenneforeninger ikke længere kunne være med, hvis man ønsker afgørende indflydelse på udbud og pris.

Det kan du læse mere om her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos