Dansk it-forhandler firedobler overskuddet og nærmer sig milliardomsætningen: "Vi formår at tilbyde noget i markedet, som ikke findes andre steder"

Den syv år gamle it-forhandler Egiss fortsætter ufortrødent med at vokse. Omsætningen stiger med 25 procent, og indtjeningen blev firdoblet i løbet af 2019.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i Egiss' seneste årsregnskab
  • Forstå selskabets forretningsmodel
  • Hvor stifteren tidligere har arbejdet
878
4:30 min
Der er pres på priserne, lave marginer og kamp med konkurrenterne, når det handler om at videresælge pc'ere, skærme og tastaturer.

Sådan ser virkeligheden ud for dem, der flytter computerudstyr.

Men trods branchens forholdsvist barske betingelser formår den danske it-forhandler Egiss at fortsætte vokseværket.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

SAP Business Intelligence teknisk udvikler til Cyberdivisionen i Ballerup

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Vil du bygge API'er uden en facitliste i IT-afdelingen i PET?

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network