Professor: DMI-afgørelse fra Datatilsynet er en bombe under online-økonomi

Datatilsynets retter principiel og alvorlig kritik til DMI’s hjemmesides behandling af persondata. Afgørelsen kan få konsekvenser for hele den digitale økonomi, lyder det.

Artikel top billede

Danmarks Meteorolgiske institut (DMI) og dets hjemmeside møder principiel kritik fra Datatilsynet for hjemmesidens håndtering af persondata.

Det skriver Politiken.

I afgørelsen fra myndigheden lyder det, at det kræver for mange klik for besøgende der vil takke nej til behandling af personoplysninger.

For at undsige sig videredeling af persondata skal besøgende hos DMI’s hjemmeside først vælge ’Vis detaljer’ for efterfølgende at vælge ’Opdater Samtykke’. En fremgangsmåde, som Datatilsynet vurderer er uigennemsigtig, lyder det.

DMI, der benytter Googles udbredte annonceplatform, gør det dermed umuligt at afslå behandling af personoplysninger som ip-adresse og online-aktiviteter ved det indledende besøg.

Bombe under digital økonomi

Afgørelsen udgør en fundamental trussel for den digitale, annonce-baserede økonomi, hvor hjemmesider indsamler brugerdata mod betaling fra annoncør-netværk.

”Afgørelsen er en bombe under den digitale økonomi. Den udfordrer selve finansieringen af mange kommercielle hjemmesides aktivitet. Grunden til, at mange websites er gratis at besøge er, at adtech-industrien har modtaget data om brugerne for i stedet at formidle annoncer,” siger professor i it-ret ved CBS, Søren Sandfeld Jakobsen til Politiken.

Han understreger, at afgørelsen ikke forbyder videredeling af data, men at kravene er skærpet i en grad, der vil give udfordringer til online-virksomheder.

Løsningen, som Datatilsynet kritiserer, er i brug hos populære hjemmesider som BT, Berlingske, Politiken, Rejseplanen og Den Blå Avis.

Læs også: Google vil udfase en af Chrome-browserens mest udskældte funktioner

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job