Derfor kan udbruddet af coronavirus blive en fordel for Samsung

Apple har måtte nedjustere sin forventninger på grund af udbruddet af coronavirus. Men konkurrenten Samsung står ikke til at blive ramt lige så hårdt.

Artikel top billede

(Foto: Samsung)

Samsung står til at kunne drage fordel af de problemer, som coronavirussen har skabt for selskabets konkurrenter.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

For ifølge Reuters står den koreanske elektronikgigant i den heldige situation, at halvdelen af selskabets telefoner bliver produceret i Vietnam.

Flere af selskabets konkurrenter har derimod fået lammet en stor del af deres produktion, fordi den foregår i Kina, hvor corona-virussen har tvunget store dele af landets produktionsapparatet i knæ.

Læs også: Apple udsender varsel: Nedjusterer forventninger på grund af coronavirus

Apple nedjusterer

Eksempelvis offentliggjorde Apple sent mandag aften, at selskabet nedjusterer sine forventinger til det kommende kvartal, fordi virussen har reduceret produktionen af iPhones betragteligt.

“Samsung er bedre positioneret til at til klare sig igennem krisen end konkurrenter som Huawei og Apple,” siger en person med kendskab til Samsungs produktionsapparat til Reuters.

Kilder påpeger dog overfor, at Reuters at mange af Samsungs vietnamesiske fabrikker gør brug af kinesiske komponenter. Derfor vil Samsung også komme til at mærke konsekvenserne, hvis virusudbruddet trækker ud og selskabet forsyninger af komponenter begynder at tørre ud.

Samsung har samtidig den fordel, at selskabet ikke er lige så eksponeret over de kinesiske forbrugere, som konkurrenterne.

Her har Apple oplyst, at selskabet forventer, at blive ramt af den større økonomisk tilbageholdenhed hos den kinesiske befolkning, der i denne tid holder sig mere indendørs end normalt.

Læs også: Smittefare tvinger danske Tradeshift til at lukke afdeling på ubestemt tid: "I det første kvartal bliver omsætningen i Kina hårdt ramt"

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Statens IT

Linux-serverspecialist til Statens It

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos