Iværksætter-formand frygter Vestagers nye regler for kunstig intelligens: "Vi er desværre meget langt fra at kunne realisere teknologiens muligheder med de regler"

Det kan gå udover danske virksomheders konkurrenceevne, hvis EU's nye retningslinjer for kunstig intelligens bliver gennemført, advarer Peter Kofler, der er formand for Dansk Iværksætter Forening.

Artikel top billede

(Foto: © EU / Lukasz Kobus)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hør hvorfor Peter Kofler mener, at Vestagers nye regler for kunstig intelligens kan ramme danske virksomheder
  • Få indsigt i hvad Peter Kofler mener er det største problem med de nye regler
703
3:45 min
Det kan gå udover danske teknologi-virksomheders konkurrenceevne, hvis EU vælger at indføre de nye regler for brug af kunstig intelligens, som EU-Kommissær Margrethe Vestager fremlagde onsdag.

Sådan lyder advarslen fra Dansk Iværksætterforenings formand, Peter Kofler, som Computerworld fanger på en telefon direkte fra Bruxelles, hvor han skal deltage i en debat i EU-Parlamentet om de nye retningslinjer.

“Jeg er helt enig i, at vi skal finde en balance, der dels sikrer, at vi kan beskytte os mod trusler forbundet med ny teknologi og dels sikrer, at vi også kan udnytte teknologiens muligheder. Men vi er desværre meget langt fra at kunne realisere teknologiens muligheder med de regler, som netop er blevet fremlagt af kommissionen,” siger han.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,