Iværksætter-formand frygter Vestagers nye regler for kunstig intelligens: "Vi er desværre meget langt fra at kunne realisere teknologiens muligheder med de regler"

Det kan gå udover danske virksomheders konkurrenceevne, hvis EU's nye retningslinjer for kunstig intelligens bliver gennemført, advarer Peter Kofler, der er formand for Dansk Iværksætter Forening.

Artikel top billede

(Foto: © EU / Lukasz Kobus)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hør hvorfor Peter Kofler mener, at Vestagers nye regler for kunstig intelligens kan ramme danske virksomheder
  • Få indsigt i hvad Peter Kofler mener er det største problem med de nye regler
703
3:45 min
Det kan gå udover danske teknologi-virksomheders konkurrenceevne, hvis EU vælger at indføre de nye regler for brug af kunstig intelligens, som EU-Kommissær Margrethe Vestager fremlagde onsdag.

Sådan lyder advarslen fra Dansk Iværksætterforenings formand, Peter Kofler, som Computerworld fanger på en telefon direkte fra Bruxelles, hvor han skal deltage i en debat i EU-Parlamentet om de nye retningslinjer.

“Jeg er helt enig i, at vi skal finde en balance, der dels sikrer, at vi kan beskytte os mod trusler forbundet med ny teknologi og dels sikrer, at vi også kan udnytte teknologiens muligheder. Men vi er desværre meget langt fra at kunne realisere teknologiens muligheder med de regler, som netop er blevet fremlagt af kommissionen,” siger han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Eldorado A/S

    IT-supporter

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS