Iværksætter-formand frygter Vestagers nye regler for kunstig intelligens: "Vi er desværre meget langt fra at kunne realisere teknologiens muligheder med de regler"

Det kan gå udover danske virksomheders konkurrenceevne, hvis EU's nye retningslinjer for kunstig intelligens bliver gennemført, advarer Peter Kofler, der er formand for Dansk Iværksætter Forening.

Artikel top billede

(Foto: © EU / Lukasz Kobus)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hør hvorfor Peter Kofler mener, at Vestagers nye regler for kunstig intelligens kan ramme danske virksomheder
  • Få indsigt i hvad Peter Kofler mener er det største problem med de nye regler
703
3:45 min
Det kan gå udover danske teknologi-virksomheders konkurrenceevne, hvis EU vælger at indføre de nye regler for brug af kunstig intelligens, som EU-Kommissær Margrethe Vestager fremlagde onsdag.

Sådan lyder advarslen fra Dansk Iværksætterforenings formand, Peter Kofler, som Computerworld fanger på en telefon direkte fra Bruxelles, hvor han skal deltage i en debat i EU-Parlamentet om de nye retningslinjer.

“Jeg er helt enig i, at vi skal finde en balance, der dels sikrer, at vi kan beskytte os mod trusler forbundet med ny teknologi og dels sikrer, at vi også kan udnytte teknologiens muligheder. Men vi er desværre meget langt fra at kunne realisere teknologiens muligheder med de regler, som netop er blevet fremlagt af kommissionen,” siger han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Metroselskabet I/S

    Customer Success Manager

    Københavnsområdet

    Metroselskabet I/S

    Senior IT Help Desk Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S