Udstilling: Københavns Museum er genåbnet

Efter fem år er Københavns Museum genåbnet i nye omgivelser.

Artikel top billede

Hvis du interesserer dig for Københavns historie, er der nu igen mulighed for at fordybe dig på Københavns Museum.

Men det er måske en god ide at væbne sig med tålmodighed. Museet har siden 2015 været midlertidigt lukket på grund af flytning.

Og til (gen)åbningen 8. februar var der kø 350 meter ned ad Stormgade.

De mange gæster kom for at opleve museets omkring 400 udstillede genstande.

Et af de helt store trækplastre er en ny, interaktiv bymodel af København skaleret ned til størrelsesforholdet 1:750, som er doneret af A.P. Møller Fonden.

Derudover har museet også udstillet adskillige genstande, som er blevet fundet under udgravningen til det nye metrobyggeri i byen.

Københavns Museum bliver drevet af Københavns Kommune og er grundlagt i 1901. I 2014 besluttede man at flytte museet fra Vesterbrogade til Stormgade, tæt på Nationalmuseet og Rådhuset.

I forbindelse med genåbningen bemærkede Københavns overborgmester Frank Jensen (S) sig over de nye omgivelser i en pressemeddelelse, hvor han blandt andet tages til indtægt for, at ”Det nye museum vil fortsat dykke ned i mange kroge af Københavns historie, men nu i en mere centralt beliggende fredet bygning og med interaktive faciliteter, der gør det endnu sjovere at gå på opdagelse i museet.”

Fakta: Københavns Museum har åbent hver dag fra kl. 9-18. Museet ligger på Stormgade 18 i København. Entré koster 90,-.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS