Udstilling: Københavns Museum er genåbnet

Efter fem år er Københavns Museum genåbnet i nye omgivelser.

Artikel top billede

Hvis du interesserer dig for Københavns historie, er der nu igen mulighed for at fordybe dig på Københavns Museum.

Men det er måske en god ide at væbne sig med tålmodighed. Museet har siden 2015 været midlertidigt lukket på grund af flytning.

Og til (gen)åbningen 8. februar var der kø 350 meter ned ad Stormgade.

De mange gæster kom for at opleve museets omkring 400 udstillede genstande.

Et af de helt store trækplastre er en ny, interaktiv bymodel af København skaleret ned til størrelsesforholdet 1:750, som er doneret af A.P. Møller Fonden.

Derudover har museet også udstillet adskillige genstande, som er blevet fundet under udgravningen til det nye metrobyggeri i byen.

Københavns Museum bliver drevet af Københavns Kommune og er grundlagt i 1901. I 2014 besluttede man at flytte museet fra Vesterbrogade til Stormgade, tæt på Nationalmuseet og Rådhuset.

I forbindelse med genåbningen bemærkede Københavns overborgmester Frank Jensen (S) sig over de nye omgivelser i en pressemeddelelse, hvor han blandt andet tages til indtægt for, at ”Det nye museum vil fortsat dykke ned i mange kroge af Københavns historie, men nu i en mere centralt beliggende fredet bygning og med interaktive faciliteter, der gør det endnu sjovere at gå på opdagelse i museet.”

Fakta: Københavns Museum har åbent hver dag fra kl. 9-18. Museet ligger på Stormgade 18 i København. Entré koster 90,-.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Netværkstekniker til overvågning og drift i Karup

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknologirådgiver inden for Elektromagnetisme ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til open-source platforme

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,