ITU dropper ny data science-uddannelse i 2020

Der bliver ingen kandidatuddannelse i data science på IT-Universitetet i 2020. Universitetet kan ikke finde midlerne til at finansiere uddannelsen.

Artikel top billede

Efter planen skulle IT-Universitetet (ITU) åbne for en ny kandidatuddannelse i data science i 2020, men det kommer ikke til at ske.

Ifølge ITU-rektor Martin Zachariasen skyldes det, at det ikke har været muligt for universitetet at finde basismidlerne, der skal finansiere den forskning, som er nødvendig for at kunne levere undervisning til de studerende.

Konkret har universitetet brug for 10 til 15 millioner kroner til den nye uddannelse.

Det fortæller han til ITWatch.

"Vi har fået uddannelsen akkrediteret, og vi er sådan set klar til at skyde den af. Men vi mangler pengene til at sætte den i gang," siger Martin Zachariasen til mediet.

ITU har haft en bachelorbacheloruddannelse i data science siden 2017.

Læs også: Eva Berneke taler ud om KMD's hemmelige ansættelsesregler, der var på kant med loven: "Lige så snart vi læser det i pressen, siger vi 'gud, det var da også åndssvagt formuleret'"

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo