ITU dropper ny data science-uddannelse i 2020

Der bliver ingen kandidatuddannelse i data science på IT-Universitetet i 2020. Universitetet kan ikke finde midlerne til at finansiere uddannelsen.

Artikel top billede

Efter planen skulle IT-Universitetet (ITU) åbne for en ny kandidatuddannelse i data science i 2020, men det kommer ikke til at ske.

Ifølge ITU-rektor Martin Zachariasen skyldes det, at det ikke har været muligt for universitetet at finde basismidlerne, der skal finansiere den forskning, som er nødvendig for at kunne levere undervisning til de studerende.

Konkret har universitetet brug for 10 til 15 millioner kroner til den nye uddannelse.

Det fortæller han til ITWatch.

"Vi har fået uddannelsen akkrediteret, og vi er sådan set klar til at skyde den af. Men vi mangler pengene til at sætte den i gang," siger Martin Zachariasen til mediet.

ITU har haft en bachelorbacheloruddannelse i data science siden 2017.

Læs også: Eva Berneke taler ud om KMD's hemmelige ansættelsesregler, der var på kant med loven: "Lige så snart vi læser det i pressen, siger vi 'gud, det var da også åndssvagt formuleret'"

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job