Bog: Sådan har #MeToo-bevægelsen påvirket Google og resten af erhvervslivet?

Ifølge amerikansk økonom har #MeToo-bevægelsen lang vej igen.

Artikel top billede

#MeToo-bevægelsen har sat tydelige spor på snart sagt alle brancher, lige fra de bonede gulve i Hollywood til magtens korridorer verden over.

Det er en bevægelse, som både i det store og det små har forandret den måde, vi mennesker omgås hinanden i professionelle sammenhænge.

I bogen ”#MeToo in the Corporate World” undersøger Sylvia Ann Hewlett den påvirkning, #MeToo-bevægelsen har haft på erhvervslivet, og hun konkluderer, at der stadig er rigeligt at tage fat på.

Ifølge Hewlett har bevægelsen været fokuseret nærmest udelukkende på krænkelser af hvide kvinder, og dermed har den negligeret andre lige så udsatte minoritetsgrupper, herunder sorte mænd, homoseksuelle og latinamerikanere.

Derudover har bevægelsen – på samme tid med de positive forandringer, den har bragt med sig – også haft negative følgevirkninger.

Hewlett viser blandt andet, hvordan mandlige chefer ofte er tilbageholdende med at ansætte yngre kvinder af fare for at blive anklaget for krænkelser.

Eksempler på denne tendens ser man ifølge Hewlett i så forskellige organisationer som Google, Nike og i den katolske kirke (også når man ser bort fra muligheden for at ordinære kvindelige præster, hvilket den øverste direktør i Rom som bekendt stadig ikke tillader).

Endelig foreslår Hewlett en ny strategi til beskyttelse af både ansatte og arbejdsgiver med eksempler fra den virkelige verden.

Sylvia Ann Hewlett er økonom, som i mange år har været en førende stemme i debatten om minoriteter på arbejdsmarkedet. Som forfatter står hun bag flere anmelderroste bøger.

Bog: #MeToo in the Corporate World – Power, Privilege and the Path Forward. Forfatter: Sylvia Ann Hewlett. Udgivet af Harper Business

Annonceindlæg fra Context&

Når AI løber fra organisationen

Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Metroselskabet I/S

Senior IT Help Desk Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos