Udstilling: En by for børn

To nye udstillinger på Dansk Arkitektur Center giver mulighed for at udforske byens rum fra nye vinkler ved hjælp af VR og Minecraft.

Artikel top billede

I København stiger antallet af børn i alderen 0-15 år hvert år og det stiller nye krav til, hvordan man indretter byens offentlige rum og institutioner. Spørgsmålet er, hvad der gør en by god at leve i for børn?

Dette tema stiller Dansk Arkitektur Center skarpt på i to udstillinger, som åbnede i starten af februar.

”Kids’ City” er et univers, hvor hele familien kan bevæge sig rundt i alternative byrum og udforske, hvordan arkitektur kan skabe rum til leg og fællesskab. Der er fokus på skala, eksperimentelle rum og kreativitet.

For eksempel er der opsat et ”omvendt hus” og en mini-udgave af BIG’s skibakke på forbrændingsanlægget på Amager, som børnene kan rutsje ned ad. De kan også bygge deres egen by i computerspillet Minecraft.

I udstillingen ”Byen set fra oven” kan man også flyve rundt i Google Earth med VR-briller på og gætte en by set fra oven.

Med byggeklodser fra Bakoba kan de besøgende bygge deres helt egen by, og så kan man lave sin egen byplakat med inspiration fra gamle bykort, som man kan få med hjem.

”Byen set fra oven” henvender sig primært til børn fra tre til tolv år.

Fakta: Udstillingerne ”Kids’ City” og ”Byen set fra oven” løber begge indtil 10. maj 2020 (”Byen set fra oven” er kun i weekender). Begge udstillinger kræver entré til DAC. Se mere om billetpriser på DAC’s hjemmeside (link: https://dac.dk/besog/). DAC har åbent alle dage kl. 10-18 (torsdag 10-21) på adressen Bryghuspladsen 10, København K.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Udviklingskonsulent til Planlægning, Strategi og Organisation i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos