Udstilling: En by for børn

To nye udstillinger på Dansk Arkitektur Center giver mulighed for at udforske byens rum fra nye vinkler ved hjælp af VR og Minecraft.

Artikel top billede

I København stiger antallet af børn i alderen 0-15 år hvert år og det stiller nye krav til, hvordan man indretter byens offentlige rum og institutioner. Spørgsmålet er, hvad der gør en by god at leve i for børn?

Dette tema stiller Dansk Arkitektur Center skarpt på i to udstillinger, som åbnede i starten af februar.

”Kids’ City” er et univers, hvor hele familien kan bevæge sig rundt i alternative byrum og udforske, hvordan arkitektur kan skabe rum til leg og fællesskab. Der er fokus på skala, eksperimentelle rum og kreativitet.

For eksempel er der opsat et ”omvendt hus” og en mini-udgave af BIG’s skibakke på forbrændingsanlægget på Amager, som børnene kan rutsje ned ad. De kan også bygge deres egen by i computerspillet Minecraft.

I udstillingen ”Byen set fra oven” kan man også flyve rundt i Google Earth med VR-briller på og gætte en by set fra oven.

Med byggeklodser fra Bakoba kan de besøgende bygge deres helt egen by, og så kan man lave sin egen byplakat med inspiration fra gamle bykort, som man kan få med hjem.

”Byen set fra oven” henvender sig primært til børn fra tre til tolv år.

Fakta: Udstillingerne ”Kids’ City” og ”Byen set fra oven” løber begge indtil 10. maj 2020 (”Byen set fra oven” er kun i weekender). Begge udstillinger kræver entré til DAC. Se mere om billetpriser på DAC’s hjemmeside (link: https://dac.dk/besog/). DAC har åbent alle dage kl. 10-18 (torsdag 10-21) på adressen Bryghuspladsen 10, København K.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

AP Pension

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Semler Gruppen

IT Service Manager til Semler IT

Københavnsområdet

Everllence

Head of Embedded Software Engineering

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg