ISS sætter gang i genopretningsplan: Har endnu intet overblik over konsekvenserne af hackerangreb

Investorerne hos ejendomsadministratoren ISS får ikke meget nyt om det omfattende hackerangreb, der ramte selskabet for ni dage siden. ISS kender stadig ikke omfanget af angrebet, og arbejder endnu på at begrænse skaderne.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se topchef Jeff Gravenhorsts kommentarer til angrebet
  • Seneste nyt om hackerangrebet på ISS
  • Forventningerne til de økonomiske konsekvenser for selskabet
483
2:30 min
Det er endnu for tidligt at sige, hvad det omfattende hackerangreb kommer til at betyde for den danske rengøringsgigant ISS.

Sådan lyder beskeden til selskabets investorer i forbindelse med det seneste regnskab, som netop er blevet fremlagt.

ISS oplyser i den seneste regnskabsmeddelelse, at man har sat gang i en genopretningsplan, der skal få it-systemerne tilbage i fuld drift.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Erhvervsakademi Aarhus

    Undervisere til it-uddannelser

    Midtjylland

    Statens IT

    Linux-serverspecialist til Statens It

    Københavnsområdet

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job