To dage til lønningsdag: E-boks ramt af nedbrud igen

To dage før lønningsdagen døjer E-Boks igen med nedbrud. Brugerne har problemer med at tilgå Digital Post.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen.

Opdateret 12:30: Alle e-Boks services er oppe at køre igen, skriver selskabet. Driftsforstyrrelsen varede fra klokken 08:23 til 11:58.

Vi nærmer os lønningsdag, og e-Boks er igen ramt af tekniske problemer.

Det gør, at brugerne i øjeblikket har problemer med at tilgå Digital Post på web og på app.

På selskabet hjemmeside fremgår denne meddelelse:

"Vi oplever i øjeblikket problemer med at logge på e-Boks både via app og web. Vi arbejder på højtryk for at få løst problemet og beklager ulejligheden."

Driftsforstyrrelsen blev noteret af e-Boks klokken 07:49 her til morgen. Klokken 08:53 skrev selskabet i en opdatering, at alle service igen var tilgængelige. En halv time efter blev der igen meldt om problemer, der stadig pågår.

E-Boks har haft problemer med at holde tjenesten kørende den seneste tid. Siden nytår har selskabet oplevet en lang række nedbrud.

Computerworld lavede en optælling af e-Boks' nedetid for januar måned. Den kan du se her.

e-Boks håndterer Digital Post-løsningen fra det offentlige for mere end fem millioner danskere og omkring 600.000 danske virksomheder.

Misligholdelse af kontrakt

I slutningen af januar 2020 kunne Computerworld fortælle, at e-Boks' løsning ikke har levet op til oppetidskravene i kontrakten med Digitaliseringsstyrelsen i seks ud af de seneste syv måneder.

Her oplyste Digitaliseringsstyrelsen, at e-Boks heller ikke kommer til at opfylde kravet i januar 2020.

Det kan du læse mere om her: Bøderegnen vælter ned over e-Boks: Har misset statens krav til oppetid i syv ud af de seneste otte måneder

Over for Computerworld bekræftede Digitaliseringsstyrelsen, at e-Boks har måtte betale seks bøder for misligholdelsen af kontrakten i 2019, og at der var en bøde på vej for misligholdelsen for januar 2020.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S