Intel rykker for alvor ind på 5G-markedet: Nye komponenter på vej

Efter salget af hele selskabets 5G-modem-division til Apple i fjor, gør Intel for alvor klar til at rulle ind på markedet for 5G-infrastruktur. Se hvad der er på vej.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Intel gør for alvor klar til en stor offensiv på 5G-markedet, der kommer til at følge i kølvandet på salget af hele selskabets 5G-modem-division til Apple i sommeren 2019.

Dengang frasolgte Intel hele division - inklusive et par tusinde medarbejdere, ip-rettigheder, udstyr, lejemål og det hele.

Det kan du læse mere om her: Apple bekræfter opkøb af Intels modem-forretning: Her er detaljerne i handlen.

Frasalget blev på mange måder startskuddet til et helt nyt 5G-fokus for Intel, der nu løfter sløret for sine 5G-infrastrukturplaner for 2020.

De tæller blandt andet anden generation af selskabets Xeon Scalable-processorer, Intel Atom P5900-platform, 700 Series Network Adapter og Intels første strukturerede ASIC (‘application specific integrated circuit’, red] til 5G-netværk, der er særligt udviklet med henblik på høj performance.

Denne løsning kalder Intel for ‘Diamond Mesa.’

Ifølge selskabet bliver de nye Xeon-processorers performance 36 procent højere end den nuværende generation, ligesom prisen falder.

De nye Xeon-processorer kommer som udgangspunkt til at køre på 3,66Ghz, der er et af hovedfrekvens-båndene for 5G.

Det understreger, at Intel sigter efter netop netværk og infrastruktur til 5G, hvor selskabet håber, at mange af netværks-producenterne vil ty til de nye Xeon-processorer.

Også den nye Ethernet 700 Series Network Adapter er optimeret mod 5G-netværk, når den går i produktion om et par måneder, meddeler Intel.

Læs også:

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S