Intel rykker for alvor ind på 5G-markedet: Nye komponenter på vej

Efter salget af hele selskabets 5G-modem-division til Apple i fjor, gør Intel for alvor klar til at rulle ind på markedet for 5G-infrastruktur. Se hvad der er på vej.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Intel gør for alvor klar til en stor offensiv på 5G-markedet, der kommer til at følge i kølvandet på salget af hele selskabets 5G-modem-division til Apple i sommeren 2019.

Dengang frasolgte Intel hele division - inklusive et par tusinde medarbejdere, ip-rettigheder, udstyr, lejemål og det hele.

Det kan du læse mere om her: Apple bekræfter opkøb af Intels modem-forretning: Her er detaljerne i handlen.

Frasalget blev på mange måder startskuddet til et helt nyt 5G-fokus for Intel, der nu løfter sløret for sine 5G-infrastrukturplaner for 2020.

De tæller blandt andet anden generation af selskabets Xeon Scalable-processorer, Intel Atom P5900-platform, 700 Series Network Adapter og Intels første strukturerede ASIC (‘application specific integrated circuit’, red] til 5G-netværk, der er særligt udviklet med henblik på høj performance.

Denne løsning kalder Intel for ‘Diamond Mesa.’

Ifølge selskabet bliver de nye Xeon-processorers performance 36 procent højere end den nuværende generation, ligesom prisen falder.

De nye Xeon-processorer kommer som udgangspunkt til at køre på 3,66Ghz, der er et af hovedfrekvens-båndene for 5G.

Det understreger, at Intel sigter efter netop netværk og infrastruktur til 5G, hvor selskabet håber, at mange af netværks-producenterne vil ty til de nye Xeon-processorer.

Også den nye Ethernet 700 Series Network Adapter er optimeret mod 5G-netværk, når den går i produktion om et par måneder, meddeler Intel.

Læs også:

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Salesforce

    Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

    Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S