Kendt Apple-analytiker: Banebrydende Mac udkommer inden udgangen af 2021

Apple nærmer sig det forjættede mål om at skabe computere, der kører på egen hardware.

Artikel top billede

Den kendte og velorienterede Apple-analytiker Ming-Chi Kuo har i sit seneste notat til investorer detaljeret, hvad der kan blive en banebrydende udvikling for selskabets Mac-computere.

I notatet beskriver han, at Apple er i færd med at foretage det længe ventede skifte til en egenudviklet CPU, baseret på ARM-teknologi. Det skriver 9to5Mac.

Skiftet forventes at foregå indenfor de næste 12 til 18 måneder, hvilket vil stemme overens med selskabets hardware-events, der typisk afholdes i løbet af foråret eller efteråret.

Med det skifte vil det betyde starten på et enden på et 15 år langt partnerskab med processor-producenten Intel.

Læs også: Et indbrud satte en stopper for 15 år med en Mac: Her er hvad jeg lærte af en uge i Windows-helvede

En ny æra for Mac’en

Ifølge Ming-Chi Kuo satser Apple mere aggressivt på forskning og udvikling af den næste generations af processorer baseret på 5 nanometers fremstillingsteknologi, særligt i lyset af de forsyningsvanskeligheder, der er opstået i kølvandet på Covid-19 udbruddet.

De første processorer baseret på 5nm teknologi forventes at være klar i midten af 2021, om end de første CPU’er vil være at finde ombord på selskabets top-iPhones i 2020 samt en forventet iPad med mini-LED skærm.

Med sin nye ARM-baserede Mac-processor vil Apple få et sæt udfordringer med at tilpasse MacOS styresystemet til den nye processor.

Lykkedes der, hvor pc-verdenen fejlede

Ifølge udvikleren Steve Troughton-Smith vil det gøre årets WWDC udviklermesse i foråret til en oplagt scene, for præsentationen af en ’Developper Transition Kit’, for at lette overgangen til det fundamentalt forskellige hardware.

Sidst Apple foretog et sådan skifte var i 2006, hvor Apple gik fra at benytte PowerPC processorer til Intels x86-baserede CPU’er.

Dengang gav Apple udviklerne seks måneder til at tilpasse deres software til det nye hardware.

Skiftet fra processor med forskellige arkitekturer, her fra x86 til ARM, har udfordret blandt andet Microsoft, som har forsøgt sig med både software- og hardware-løsninger for at få en velfungerende Windows-oplevelse på ARM-baserede CPU’er.

Microsoft døjer dog fortsat med sine løsninger, senest i den ellers nydelige Surface Pro X, som mediet The Verge sammenligner med en ekstravagant ’Chromebook’.

Se også: Mængden af Mac-trusler eksploderer: Apples computere er nu langt mere udsatte end pc’er

Læses lige nu

    Annonce

    Banedanmark

    IT-projektleder til SAP i Banedanmark

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    IT-driftskonsulent til Linux-baserede platforme

    Københavnsområdet

    IT Forum Gruppen

    Senior Sales Manager hos ITF

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S