Undersøgelse: Her er de farligste app stores på internettet - pas på når du downloader

Pas nu på, når du downloader apps til din mobiltelefon. Ny rapport kaster lys over hvilke app stores, der er farligst at anvende.

Artikel top billede

Der blev i fjor downloadet mere end 200 milliarder mobil-apps verden over fra app stores, der nyder kronede dage i takt med den stigende mobilbrug.

Men samtidig udgør mobil-området fortsat en risiko for ikke mindst mange virksomheder i en tid med mange cyberangreb, hvor medarbejdernes download af apps og lignende kan åbne for adgang til systemer og personer.

Og problemet er stort, viser rapporten ‘2019 Mobile App Threat Landscape Report’ fra sikkerhedsfirmaet RiskIQ, der har kigget på de mest risikable app stores.

Ikke mindst kan de mindre kendte app stores være decideret farlige at anvende, viser undersøgelsen.

Den farligste app store at anvende er således 9Game.com, der er en portal for gratis Android-spil.

Ifølge RiskIQ er denne portal både den app store, hvortil der oploades flest inficerede mobil-apps samt den app store, der i det hele taget har den største andel af inficerede apps.

Ifølge RiskIQ er der blevet oploadet 61.669 inficerede apps til 9Game.com i 2019.

På andenpladsen finder vi en af verdens to største app stores, nemlig Google Play Store.

Ifølge opmålingen er der blevet oploadet 25.647 inficerede apps til Google Play Store i 2019.

På de kommende pladser finder vi kinesiske Zhushou (25.091 inficerede uploads i 2019), spil-butikken Feral apps (12.079 inficerede uploads i 2019) og Huaweis Vmall (5.972 inficerede uploads i 2019).

Når det handler om omfanget af inficerede mails i de forskellige appstores, falder Googles Play Store langt uden for listen.

Det skyldes, at Play Store rummer langt flere apps end nogen af de andre app stores.

Når det gælder omfanget af inficerede apps - og altså dermed risikoen for at ramme en af de inficerede apps - kommer 9game.com ind på førstepladsen.

På andenpladsen kommer spil-butikken Feral appstore, mens Huaweis Vmall kommer ind på tredjepladsen fulgt af kinesiske Xiaomis app store og kinesiske Zhushou.

Apples App Store er ikke med på listen overhovedet. Det skyldes, at Apple i mange år har screenet samtlige apps, der uploades og er kendt for sin relativt skrappe godkendelses-procedure.

RiskIQ skriver i rapporten, at Apple ‘håndterer sin App Store som Fort Knox og kun meget sjældent indeholder farlige apps.’

Sikkerhedsfirmaet peger dog også på, at Google sikkerheds-foranstaltninger bliver bedre og bedre.

Googles Android-baserede app-butik har ellers i årevis været kendt for dårlig it-sikkerhed og dårlig og mangelfuld screening, men har i de seneste par år haft øget fokus på området.

Ifølge RiskIQ er antallet af blacklistede apps i Googles Play Store således faldet med 76,4 procent alene i 2019.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos