Salg af smartphones kollapser i Kina: Venter fald på 40 procent

Salget af smartphones styrtdykker i Kina, der er verdens største smartphone-marked.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Verdens største smartphone-marked står over for et stort kollaps, der kan føre til en nedgang i salget alene i første kvartal med 40 procent sammenlignet med det samme kvartal i fjor.

Sådan lyder vurderingen fra analysehuset IDC.

Ifølge analysehuset svarer faldet til, at der alene i første kvartal vil blive solgt 33 millioner færre smartphones på det kinesiske marked.

IDC har tidligere vurderet, at salget af smartphones på det kinesiske marked ville droppe med omkring fem procent.

Men siden er corona-virussen kommet til, og det er den, der er årsagen til, at faldet nu eskalerer så meget.

Også det globale salg af smartphones bliver ramt af den meget omtalte virus.

IDC vurderer, at det globale salg vil falde med 10,6 procent i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor.

Visse dele af Kina er for tiden stort set gået i stå som direkte konsekvens af virussen, der blandt andet har ført til indførelsen af ret omfattende restriktioner på rejser og lignende.

Huawei er med en markedsandel på knap 40 procent den klart største smartphone-producent på det kinesiske marked fuldt af Vivo, Oppo, Xiaomi og Apple.

Annonce

Annonceindlæg tema

Cloud & AI

I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S