Salg af smartphones kollapser i Kina: Venter fald på 40 procent

Salget af smartphones styrtdykker i Kina, der er verdens største smartphone-marked.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Verdens største smartphone-marked står over for et stort kollaps, der kan føre til en nedgang i salget alene i første kvartal med 40 procent sammenlignet med det samme kvartal i fjor.

Sådan lyder vurderingen fra analysehuset IDC.

Ifølge analysehuset svarer faldet til, at der alene i første kvartal vil blive solgt 33 millioner færre smartphones på det kinesiske marked.

IDC har tidligere vurderet, at salget af smartphones på det kinesiske marked ville droppe med omkring fem procent.

Men siden er corona-virussen kommet til, og det er den, der er årsagen til, at faldet nu eskalerer så meget.

Også det globale salg af smartphones bliver ramt af den meget omtalte virus.

IDC vurderer, at det globale salg vil falde med 10,6 procent i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor.

Visse dele af Kina er for tiden stort set gået i stå som direkte konsekvens af virussen, der blandt andet har ført til indførelsen af ret omfattende restriktioner på rejser og lignende.

Huawei er med en markedsandel på knap 40 procent den klart største smartphone-producent på det kinesiske marked fuldt af Vivo, Oppo, Xiaomi og Apple.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S