Salg af smartphones kollapser i Kina: Venter fald på 40 procent

Salget af smartphones styrtdykker i Kina, der er verdens største smartphone-marked.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Verdens største smartphone-marked står over for et stort kollaps, der kan føre til en nedgang i salget alene i første kvartal med 40 procent sammenlignet med det samme kvartal i fjor.

Sådan lyder vurderingen fra analysehuset IDC.

Ifølge analysehuset svarer faldet til, at der alene i første kvartal vil blive solgt 33 millioner færre smartphones på det kinesiske marked.

IDC har tidligere vurderet, at salget af smartphones på det kinesiske marked ville droppe med omkring fem procent.

Men siden er corona-virussen kommet til, og det er den, der er årsagen til, at faldet nu eskalerer så meget.

Også det globale salg af smartphones bliver ramt af den meget omtalte virus.

IDC vurderer, at det globale salg vil falde med 10,6 procent i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor.

Visse dele af Kina er for tiden stort set gået i stå som direkte konsekvens af virussen, der blandt andet har ført til indførelsen af ret omfattende restriktioner på rejser og lignende.

Huawei er med en markedsandel på knap 40 procent den klart største smartphone-producent på det kinesiske marked fuldt af Vivo, Oppo, Xiaomi og Apple.

Annonce

Annonceindlæg tema

Cloud & AI

I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S