USA på vej med milliard-bøder til store telefirmaer for videresalg af kundedata

USA er på vej til en række store amerikanske teleselskaber, som man mener ulovligt har solgt kunde-data videre.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

200 millioner dollar eller hvad der svarer til knap 1,4 milliarder kroner.

Så stort et bødeforlæg kan de store amerikanske teleselskaber, T-Mobile, AT&T, Verizon og Sprint, stå over for for ulovligt gennem flere år at have solgt brugerdata videre til tredjepart.

Den amerikanske telestyrelse, Federal Communication Commission, har netop givet grønt lys til sagen, der står til at blive en af de allerstørste af sin art i USA.

Det sker mere end to år efter, at FCC modtog de første klager over telefirmaernes anvendelse af brugernes data. De fire teleselskaber beskyldes for ulovligt at have videresolgt brugernes lokationsdata til tredjepart.

Nu har telestyrelsen meddelt til de fire telekæmper, at den går efter at tildele T-Mobile en bøde på 91 millioner dollar, mens AT&T vil få en bøde på 57 millioner dollar, Verizon en bøde på 48 millioner dollar og Sprint en bøde på 12 millioner dollar.

Bøderne vil falde for brud på den amerikanske telekommunikations-lov, der pålægger teleselskaberne at sikre alle brugeres opkalds-data anonymitet.

Istedet har selskaberne solgt data videre. Sagsakterne viser, at T-Mobile har videresolgt kundedata til op mod 80 selskaber.

FCC-formand Ajit Pai meddeler, at sagen viser, at telestyrelsen går op i at beskytte de amerikanske forbrugere.

Det er dog ikke sikkert, at teleselskaberne ender med at betale de store million-beløb. De har nemlig mulighed for at gøre indsigelser, og det agter flere af dem at benytte sig.

Du finder sagens sagsakter her.

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Sikkerhed | København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

20. januar 2026 | Gratis deltagelse

IT-Forsyningen I/S

Leder af serverteam

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse