USA på vej med milliard-bøder til store telefirmaer for videresalg af kundedata

USA er på vej til en række store amerikanske teleselskaber, som man mener ulovligt har solgt kunde-data videre.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

200 millioner dollar eller hvad der svarer til knap 1,4 milliarder kroner.

Så stort et bødeforlæg kan de store amerikanske teleselskaber, T-Mobile, AT&T, Verizon og Sprint, stå over for for ulovligt gennem flere år at have solgt brugerdata videre til tredjepart.

Den amerikanske telestyrelse, Federal Communication Commission, har netop givet grønt lys til sagen, der står til at blive en af de allerstørste af sin art i USA.

Det sker mere end to år efter, at FCC modtog de første klager over telefirmaernes anvendelse af brugernes data. De fire teleselskaber beskyldes for ulovligt at have videresolgt brugernes lokationsdata til tredjepart.

Nu har telestyrelsen meddelt til de fire telekæmper, at den går efter at tildele T-Mobile en bøde på 91 millioner dollar, mens AT&T vil få en bøde på 57 millioner dollar, Verizon en bøde på 48 millioner dollar og Sprint en bøde på 12 millioner dollar.

Bøderne vil falde for brud på den amerikanske telekommunikations-lov, der pålægger teleselskaberne at sikre alle brugeres opkalds-data anonymitet.

Istedet har selskaberne solgt data videre. Sagsakterne viser, at T-Mobile har videresolgt kundedata til op mod 80 selskaber.

FCC-formand Ajit Pai meddeler, at sagen viser, at telestyrelsen går op i at beskytte de amerikanske forbrugere.

Det er dog ikke sikkert, at teleselskaberne ender med at betale de store million-beløb. De har nemlig mulighed for at gøre indsigelser, og det agter flere af dem at benytte sig.

Du finder sagens sagsakter her.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,