USA på vej med milliard-bøder til store telefirmaer for videresalg af kundedata

USA er på vej til en række store amerikanske teleselskaber, som man mener ulovligt har solgt kunde-data videre.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

200 millioner dollar eller hvad der svarer til knap 1,4 milliarder kroner.

Så stort et bødeforlæg kan de store amerikanske teleselskaber, T-Mobile, AT&T, Verizon og Sprint, stå over for for ulovligt gennem flere år at have solgt brugerdata videre til tredjepart.

Den amerikanske telestyrelse, Federal Communication Commission, har netop givet grønt lys til sagen, der står til at blive en af de allerstørste af sin art i USA.

Det sker mere end to år efter, at FCC modtog de første klager over telefirmaernes anvendelse af brugernes data. De fire teleselskaber beskyldes for ulovligt at have videresolgt brugernes lokationsdata til tredjepart.

Nu har telestyrelsen meddelt til de fire telekæmper, at den går efter at tildele T-Mobile en bøde på 91 millioner dollar, mens AT&T vil få en bøde på 57 millioner dollar, Verizon en bøde på 48 millioner dollar og Sprint en bøde på 12 millioner dollar.

Bøderne vil falde for brud på den amerikanske telekommunikations-lov, der pålægger teleselskaberne at sikre alle brugeres opkalds-data anonymitet.

Istedet har selskaberne solgt data videre. Sagsakterne viser, at T-Mobile har videresolgt kundedata til op mod 80 selskaber.

FCC-formand Ajit Pai meddeler, at sagen viser, at telestyrelsen går op i at beskytte de amerikanske forbrugere.

Det er dog ikke sikkert, at teleselskaberne ender med at betale de store million-beløb. De har nemlig mulighed for at gøre indsigelser, og det agter flere af dem at benytte sig.

Du finder sagens sagsakter her.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S