Hackere har fået adgang til data hos nogle af USA’s største forsvars-producenter

Hackere har fået adgang til vigtig data hos selsklaber som Lockheed Martin, General Dynamics, Boeing og Space X via en underleverandør og truer nu med at låse eller offentliggøre data, medmindre de modtager betaling.

Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

Ransomware-hackergruppen DoppelPaymer har sneget sig ind i systemerne hos en række store amerikanske virksomheder som Lockheed Martin, General Dynamics, Boeing og Space X, der alle regnes for at være vigtige elementer i den amerikanske forsvars-industri.

I sig selv har de pågældende virksomheder høj sikkerhed og har indrettet både systemer og procedurer efter alle kunstens regler.

Men sådan har det ikke været hos selskabet Visser Precision, der er underleverandør til alle de store virksomheder.

Ifølge sikkerhedsselskabet Emsisoft har DobbelPaymer skaffet sig adgang til systemerne via et succesfuldt hack af Visser Precision, skriver det amerikanske it-sikkerhedsmedie Fifth Domain.

Problemet understreger vigtigheden af at have styr på hele sin supply chain og viser, at det ikke er nok blot at have styr på sin egen it-sikkerhed, når man er en del af et større økosystem.

“Visser Precision er blevet ramt af en kriminel cybersikkerheds-incident - inklusive adgang til eller tyveri af data. Selskabet vil fortsat samarbnejde med sine kunder og partnere,” lyder det i en meddelelse fra selskabet.

Hackergruppen har som bevis allerede offentliggjort forskellige fortrolige data fra Lockheed Martin - herunder oplysninger om en missil-antenne, som selskabet har produceret.

Hackerne har også offentligt forskellige personrelaterede oplysninger fra de store selskaber, som de har fået fingre i via Visser Precision.

Til Fifth Domain meddeler Lockheed Martin, at selskabet er ‘opmærksomt på situationen.’

“Vi følger nu vores standard-procedurer i tilfælde af cyber-incidents relateret til vores supply chain,” lyder det fra selskabet.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-metodespecialist og projektkoordinator i Ballerup

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk projektleder til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S