Hackere har fået adgang til data hos nogle af USA’s største forsvars-producenter

Hackere har fået adgang til vigtig data hos selsklaber som Lockheed Martin, General Dynamics, Boeing og Space X via en underleverandør og truer nu med at låse eller offentliggøre data, medmindre de modtager betaling.

Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

Ransomware-hackergruppen DoppelPaymer har sneget sig ind i systemerne hos en række store amerikanske virksomheder som Lockheed Martin, General Dynamics, Boeing og Space X, der alle regnes for at være vigtige elementer i den amerikanske forsvars-industri.

I sig selv har de pågældende virksomheder høj sikkerhed og har indrettet både systemer og procedurer efter alle kunstens regler.

Men sådan har det ikke været hos selskabet Visser Precision, der er underleverandør til alle de store virksomheder.

Ifølge sikkerhedsselskabet Emsisoft har DobbelPaymer skaffet sig adgang til systemerne via et succesfuldt hack af Visser Precision, skriver det amerikanske it-sikkerhedsmedie Fifth Domain.

Problemet understreger vigtigheden af at have styr på hele sin supply chain og viser, at det ikke er nok blot at have styr på sin egen it-sikkerhed, når man er en del af et større økosystem.

“Visser Precision er blevet ramt af en kriminel cybersikkerheds-incident - inklusive adgang til eller tyveri af data. Selskabet vil fortsat samarbnejde med sine kunder og partnere,” lyder det i en meddelelse fra selskabet.

Hackergruppen har som bevis allerede offentliggjort forskellige fortrolige data fra Lockheed Martin - herunder oplysninger om en missil-antenne, som selskabet har produceret.

Hackerne har også offentligt forskellige personrelaterede oplysninger fra de store selskaber, som de har fået fingre i via Visser Precision.

Til Fifth Domain meddeler Lockheed Martin, at selskabet er ‘opmærksomt på situationen.’

“Vi følger nu vores standard-procedurer i tilfælde af cyber-incidents relateret til vores supply chain,” lyder det fra selskabet.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,