Apple kan være på vej med seks produkter med helt ny skærmteknologi

Seks nye Apple-produkter kan i løbet af de næste år blive udstyret med en skærmteknologi, der er helt ny for Apple.

Artikel top billede

Foto: Niels de Boissezon

I løbet af 2020 og 2021 vil Apple introducere seks nye produkter, der gør brug af skærmteknologien mini LED.

Det vurderer Apple-analytikeren Ming-Chi Kuo, der følger udviklingen i selskabets leverandørkæder, ifølge Apple-mediet Macrumours i en ny analyse.

Ming-Chi Kuo forventer, at den nye skærmteknologi vil blive anvendt i 16-tommer udgaven af Macbook Pro, i en opdateret iMac Pro på 27-tommer og en helt nye Macbook Pro på 14,1 tommer.

Derudover forventer han også, at teknologien vil finde vej til Apples iPads, hvor den vil blive anvendt i 12,9 tommer-udgaven af iPad Pro, i den almindelige iPad på 10,2 tommer samt i selskabets mindste iPad, iPad Mini, der har en skærm på 7,9 tommer.

Læs også: Kendt Apple-analytiker: Banebrydende Mac udkommer inden udgangen af 2021

Rammes ikke af coronaudbrud

Ming Chi Kuo vurderer samtidig ikke, at udviklingen af mini LED-teknologien vil blive påvirket af udbruddet af coronavirus, som ellers har lammet dele af Apples leverandørnetværk.

Mini led tilbyder mange af de samme fordele som OLED-teknologien, som Apple i dag anvender i flere af selskabets iPhones.

Men med OLED har der risiko for, at billeder kan blive indebrændt i skærmen. Den risiko eksisterer ikke med mini LED.

Læs også: Apple Macbook Pro 16 til test: Snusfornuften hersker

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S