Apple kan være på vej med seks produkter med helt ny skærmteknologi

Seks nye Apple-produkter kan i løbet af de næste år blive udstyret med en skærmteknologi, der er helt ny for Apple.

Artikel top billede

Foto: Niels de Boissezon

I løbet af 2020 og 2021 vil Apple introducere seks nye produkter, der gør brug af skærmteknologien mini LED.

Det vurderer Apple-analytikeren Ming-Chi Kuo, der følger udviklingen i selskabets leverandørkæder, ifølge Apple-mediet Macrumours i en ny analyse.

Ming-Chi Kuo forventer, at den nye skærmteknologi vil blive anvendt i 16-tommer udgaven af Macbook Pro, i en opdateret iMac Pro på 27-tommer og en helt nye Macbook Pro på 14,1 tommer.

Derudover forventer han også, at teknologien vil finde vej til Apples iPads, hvor den vil blive anvendt i 12,9 tommer-udgaven af iPad Pro, i den almindelige iPad på 10,2 tommer samt i selskabets mindste iPad, iPad Mini, der har en skærm på 7,9 tommer.

Læs også: Kendt Apple-analytiker: Banebrydende Mac udkommer inden udgangen af 2021

Rammes ikke af coronaudbrud

Ming Chi Kuo vurderer samtidig ikke, at udviklingen af mini LED-teknologien vil blive påvirket af udbruddet af coronavirus, som ellers har lammet dele af Apples leverandørnetværk.

Mini led tilbyder mange af de samme fordele som OLED-teknologien, som Apple i dag anvender i flere af selskabets iPhones.

Men med OLED har der risiko for, at billeder kan blive indebrændt i skærmen. Den risiko eksisterer ikke med mini LED.

Læs også: Apple Macbook Pro 16 til test: Snusfornuften hersker

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job