Virksomheder drukner i falske e-mails: Knap halvdelen kommer fra cyberkriminelle

Op mod hveranden e-mail, der sendes til virksomheder, kommer fra it-kriminelle. Det viser en ny rapport fra sikkerhedsfirmaet Mimecast, der har blokeret 92 milliarder mails ud af 202 milliarder på verdensplan.

Artikel top billede

E-mails forklædt med en pålidelig afsender er et af de aboslut mest udbredte angreb, der rammer en virksomhed.

Det konkluderer en ny rapport fra sikkerhedsfirmaet Mimecast.

Fra oktober til december 2019 blokerede selskabet alene 92 milliarder falske e-mails ud af 202 milliarder på verdensplan.

Det svarer derfor til, at næsten halvdelen af alle afsendte mails kom fra cyberkriminelle.

Rapporten afdækker de store e-mailkampagner og trends inden for cyberangreb. Her opgør selskabet angrebene i fire kategorier; spam, efterligning, opportunisme og målrettede.

Du kan finde rapporten her.

Læs også: DDoS-angreb tager til i fart: Cloud er blevet hackernes nye yndlingsredskab

Spam-angrebene forsøger at sprede malware og er oftest målrettet virksomheder inden for jura, software og banker.

Kategorien efterligning omhandler angreb, hvor afsenderen eller indholdet ser ud til at stamme fra en anerkendt kilde.

Det kan være et domæne, en mobilapp, en profil fra et socialt medie eller en kollega, oplyser sikkerhedsfirmaet.

Det opportunistiske angreb tager udgangspunkt i aktuelle hændelser. Det kan være læk fra databaser, hvor offeret modtager en mail med opfordring om at ændre adgangskode ved at klikke på et link.

Læs også: Flere danske luftfartsselskaber ramt af cyberkriminalitet

Det målrette angreb går specifikt efter en virksomheder og har ofte til hensigt at stjæle oplysninger eller penge.

De it-kriminelle forsøger i særdeleshed at udnytte menneskelige fejl. Særligt ses det med store e-mailkampagner, og den trend forventes at fortsætte, lyder konklusionen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job