Styrelse udvikler it-system på rekordtid på grund af corona-trussel

Lægemiddelstyrelsen har på få dage udviklet et helt nyt it-system, der skal skabe bedre overblik for regionerne over corona-udstyr.

Artikel top billede

Det har taget Lægemiddelstyrelsen under en uge at udvikle en database, der skal skabe et nationalt overblik over mundbind, masker og lignende på de danske sygehuse.

Det fortæller styrelsens administrerende direktør, Thomas Senderovitz til MedWatch.

Det er corona-virussen, der har gjort et samlet overblik nødvendigt. Det har man nemlig ikke haft tidligere.

Den nye database skal testes i dag mandag og ventes at have de første præcise tal imorgen tirsdag.

Direktøren siger til mediet, at det er en ‘usædvanlig’ opgave for Lægemiddelstryelsen at skulle monitorere og sikre tilgængelighed af produkter.

“Det må nærmest være verdensrekord i udvikling af nyt it-system. Vi har arbejdet på det i fire-fem dage, og det er jo en stor opgave, for der er ingen, som har gjort det før, og det er jo absolut ikke en del af vores normale opgave,” siger han.

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Senior Software Architect

    Københavnsområdet

    Styrelsen For It og Læring

    Forretningsanalytikere til tilskuds- og uddannelsesadministration

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Full Stack Udvikler til Koncern IT i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec