Dansk webhotel-kæmpe dropper gammelt navn som næsten ingen kan 'huske, udtale eller stave til' - her er det nye navn

Webhotel-selskabet UnoEuro dropper navnet, som ‘de færreste kan huske, udtale eller stave til’. Her er det nye navn.

Artikel top billede

Webhosting-selskabet UnoEuro dropper sit gamle navn til fordel for et nyere og mere simpelt, nemlig Simply.com.

Det sker i erkendelsen af, at UnoEuro måske nok ikke er det bedste navn i webhosting-branchen.

I hvert fald meddeler selskabet, at det ‘tager konsekvensen af, at det trods en stor kundebase har et navn, som de færreste kan huske, udtale eller stave til,’ lyder det fra UnoEuro.

Selskabet hører sammen med andre brands som Scannet og DanDomain under den danske webhosting-kæmpe Zitcom, der i sommer også i gangsatte et navneskifte til Team.blue.

Det kan du læse mere om her: Danske Zitcom bliver del af hosting-mastodont efter kæmpefusion: Her er topchefens plan for selskabet.

UnoEuro oplyser, at selskabet har mere end 150.000 kunder i sin kundedatabase.

“Igennem 15 år har vi arbejdet benhårdt for at gøre det rigtige for vores kunder, for vores produkt og for vores platform. Nu er det på tide at gøre det rigtige for vores brand – nemlig at skifte navn,” siger CTO Tom Sommer, der var med til at grundlægge virksomheden.

Webhosting-branchen har ikke mindst i Danmark i årevis været i gang med en stor konsolideringsbølge, der har været præget af masser af opkøb og fusioner.

UnoEuro meddeler, at det nye domæne, Simply.com, er særdeles kostbart, og at det er blevet erhvervet via et søsterselskab i Team.blue.

“ Simply-navnet passer godt til vores filosofi om at tilbyde velfungerende og moderne hosting, der er let tilgængeligt og ikke koster en formue”, meddeler Tom Sommer.“

Læs også: Her er Danmarks 20 vækstkometer i hostingbranchen: Vinderen har øget resultat af primær drift med over 1.000 procent

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Sikkerhed | København

Identity Festival 2026 - København

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Scleroseforeningen

Digital platform- og integrationsansvarlig

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job