Dansk webhotel-kæmpe dropper gammelt navn som næsten ingen kan 'huske, udtale eller stave til' - her er det nye navn

Webhotel-selskabet UnoEuro dropper navnet, som ‘de færreste kan huske, udtale eller stave til’. Her er det nye navn.

Artikel top billede

Webhosting-selskabet UnoEuro dropper sit gamle navn til fordel for et nyere og mere simpelt, nemlig Simply.com.

Det sker i erkendelsen af, at UnoEuro måske nok ikke er det bedste navn i webhosting-branchen.

I hvert fald meddeler selskabet, at det ‘tager konsekvensen af, at det trods en stor kundebase har et navn, som de færreste kan huske, udtale eller stave til,’ lyder det fra UnoEuro.

Selskabet hører sammen med andre brands som Scannet og DanDomain under den danske webhosting-kæmpe Zitcom, der i sommer også i gangsatte et navneskifte til Team.blue.

Det kan du læse mere om her: Danske Zitcom bliver del af hosting-mastodont efter kæmpefusion: Her er topchefens plan for selskabet.

UnoEuro oplyser, at selskabet har mere end 150.000 kunder i sin kundedatabase.

“Igennem 15 år har vi arbejdet benhårdt for at gøre det rigtige for vores kunder, for vores produkt og for vores platform. Nu er det på tide at gøre det rigtige for vores brand – nemlig at skifte navn,” siger CTO Tom Sommer, der var med til at grundlægge virksomheden.

Webhosting-branchen har ikke mindst i Danmark i årevis været i gang med en stor konsolideringsbølge, der har været præget af masser af opkøb og fusioner.

UnoEuro meddeler, at det nye domæne, Simply.com, er særdeles kostbart, og at det er blevet erhvervet via et søsterselskab i Team.blue.

“ Simply-navnet passer godt til vores filosofi om at tilbyde velfungerende og moderne hosting, der er let tilgængeligt og ikke koster en formue”, meddeler Tom Sommer.“

Læs også: Her er Danmarks 20 vækstkometer i hostingbranchen: Vinderen har øget resultat af primær drift med over 1.000 procent

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job