Dansk webhotel-kæmpe dropper gammelt navn som næsten ingen kan 'huske, udtale eller stave til' - her er det nye navn

Webhotel-selskabet UnoEuro dropper navnet, som ‘de færreste kan huske, udtale eller stave til’. Her er det nye navn.

Artikel top billede

Webhosting-selskabet UnoEuro dropper sit gamle navn til fordel for et nyere og mere simpelt, nemlig Simply.com.

Det sker i erkendelsen af, at UnoEuro måske nok ikke er det bedste navn i webhosting-branchen.

I hvert fald meddeler selskabet, at det ‘tager konsekvensen af, at det trods en stor kundebase har et navn, som de færreste kan huske, udtale eller stave til,’ lyder det fra UnoEuro.

Selskabet hører sammen med andre brands som Scannet og DanDomain under den danske webhosting-kæmpe Zitcom, der i sommer også i gangsatte et navneskifte til Team.blue.

Det kan du læse mere om her: Danske Zitcom bliver del af hosting-mastodont efter kæmpefusion: Her er topchefens plan for selskabet.

UnoEuro oplyser, at selskabet har mere end 150.000 kunder i sin kundedatabase.

“Igennem 15 år har vi arbejdet benhårdt for at gøre det rigtige for vores kunder, for vores produkt og for vores platform. Nu er det på tide at gøre det rigtige for vores brand – nemlig at skifte navn,” siger CTO Tom Sommer, der var med til at grundlægge virksomheden.

Webhosting-branchen har ikke mindst i Danmark i årevis været i gang med en stor konsolideringsbølge, der har været præget af masser af opkøb og fusioner.

UnoEuro meddeler, at det nye domæne, Simply.com, er særdeles kostbart, og at det er blevet erhvervet via et søsterselskab i Team.blue.

“ Simply-navnet passer godt til vores filosofi om at tilbyde velfungerende og moderne hosting, der er let tilgængeligt og ikke koster en formue”, meddeler Tom Sommer.“

Læs også: Her er Danmarks 20 vækstkometer i hostingbranchen: Vinderen har øget resultat af primær drift med over 1.000 procent

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,