Google vil have 100.000 amerikanske medarbejdere til at blive hjemme på grund af corona-virus

Google vil ahve 100.000 af selskabets medarbejdere i USA til at arbejde hjemmefra. Det sker i forsøget på at mindske coronavirussens udbredelse.

Artikel top billede

Søgegiganten Google har nu opfordret over 100.000 medarbejdere i Nordamerika til at arbejde hjemme.

Det sker i forsøget på at mindske smittefaren ved coronavirussen.

Det skriver CNBC.

Opfordringen gælder for samtlige medarbejdere i Nordamerika, der bedes arbejde hjemme indtil 10. april.

"Alle kontorer i Nordamerika er nu blevet anbefalet at arbejde hjemmefra, hvis deres roller tillader det," fortæller en talsperson fra Google til mediet.

"Vores mål er at reducere tætheden af medarbejdere på kontorerne, som eksperterne foreslår for at sænke spredningen af COVID-19, og reducere byrden forlokalsamfundet og sundhedsvæsenet," tilføjes der.

Læs også: Coronavirus halverer smartphone-salget i Kina: Apple sætter bundrekord i solgte iPhones

De seneste restriktioner kommer efter, at virussen har dræbt omkring 4.200 mennesker og smittet mere end 118.000 på verdensplan.

Google har mere end 300.000 medarbejdere fordelt i hele verden.

Tirsdag meldte tech-giganten ud, at selskabet vil oprette en "COVID-19-fond," der vil give økonomisk hjælp til medarbejdere og leverandører, der påvirkes af sygdommen og derved ikke kan komme på arbejde eller levere ydelser.

Annonceindlæg fra Conscia

Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

Navnenyt fra it-Danmark

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse