Google vil have 100.000 amerikanske medarbejdere til at blive hjemme på grund af corona-virus

Google vil ahve 100.000 af selskabets medarbejdere i USA til at arbejde hjemmefra. Det sker i forsøget på at mindske coronavirussens udbredelse.

Artikel top billede

Søgegiganten Google har nu opfordret over 100.000 medarbejdere i Nordamerika til at arbejde hjemme.

Det sker i forsøget på at mindske smittefaren ved coronavirussen.

Det skriver CNBC.

Opfordringen gælder for samtlige medarbejdere i Nordamerika, der bedes arbejde hjemme indtil 10. april.

"Alle kontorer i Nordamerika er nu blevet anbefalet at arbejde hjemmefra, hvis deres roller tillader det," fortæller en talsperson fra Google til mediet.

"Vores mål er at reducere tætheden af medarbejdere på kontorerne, som eksperterne foreslår for at sænke spredningen af COVID-19, og reducere byrden forlokalsamfundet og sundhedsvæsenet," tilføjes der.

Læs også: Coronavirus halverer smartphone-salget i Kina: Apple sætter bundrekord i solgte iPhones

De seneste restriktioner kommer efter, at virussen har dræbt omkring 4.200 mennesker og smittet mere end 118.000 på verdensplan.

Google har mere end 300.000 medarbejdere fordelt i hele verden.

Tirsdag meldte tech-giganten ud, at selskabet vil oprette en "COVID-19-fond," der vil give økonomisk hjælp til medarbejdere og leverandører, der påvirkes af sygdommen og derved ikke kan komme på arbejde eller levere ydelser.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv sektionsleder for PET's sektion for IT Sikkerhed & Arkitektur

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior IT-Specialist med speciale i sikkerhedsprodukter

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse