Nets køber polsk betalingskæmpe med 600 medarbejdere

Nets køber den polske betalingskæmpe Polskie ePłatności og fortsætter sit indtog i Polen, der ifølge Nets er et af de mest spændende markeder for tiden.

Artikel top billede

(Foto: Jakob Schjoldager)

Nets fortsætter sit indtog i Polen og køber det polske betalingsselskab Polskie ePłatności i en handel, der værdifastsætter det polske selskab til mere end tre milliarder kroner.

Polskie ePłatności - i daglig tale PeP - har omkring 600 medarbejdere og står bag godt 125.000 betalings-terminaler i polske forretninger.

Ifølge Nets er PeP den hurtigst voksende betalingsleverandør i Polen, som ifølge selskabet er ‘et af de mest attraktive lande i Europa’ på betalingsområdet.

Det skyldes, at der for tiden er meget stor vækst i Polen inden for digitale betalinger.

Købet er det andet af slagsen, som Nets foretager i Polen. Tidligere har Nets overtaget DotPay/eCard samt indgået et tæt partnerskab med selskabet Przelewy24.

Begge er ifølge Nets stærke inden for betalingssløsninger til e-handelsvirksomheder.

“PeP er som kortindløser og terminalleverandør primært for SMV-forretninger et rigtig godt strategisk match for os, som fuldender vores palet af tjenester på betalingsområdet i Polen," lyder det koncernchef i Nets, Bo Nilsson.

Læs også:

Nets gør klar til massiv europæisk ekspansion: Store forandringer på vej i it-organisationen

Nets fyrer mere end 500 medarbejdere

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Chef Enterprise Arkitekt i PET - Form PET's Digitale Fremtid

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job