Kommuner har lækket data fra Aula 165 gange siden oktober - fejl nu rettet i Aula

Siden den digitale undervisningsplatform Aula gik i luften i oktober sidste år, har danske skoler 165 gange lækket oplysninger fra platformen. 64 af dem skyldes en fejl i Aula, som nu er rettet, lover Kombit.

Artikel top billede

I oktober sidste år skulle alle landets folkeskoler begynde at bruge den digitale kommunkationsplatform Aula.

Siden har 64 kommuner indberettet et datalæk, der er sket gennem platformen. Det skyldes en fejl hos Netcompany, der har leveret systemet, lyder det fra Kombit.

Det skriver fagbladet Folkeskolen, der har søgt aktindsigt hos Datatilsyent.

Læs også: Datatilsynet: Derfor går vi efter mindre bøder til kommunerne end til de private virksomheder

Fejlen betød, at alle brugere af Aula i to døgn kunne se, hvem der havde forældremyndigheden over børn.

"Der er tale om en regulær udviklerfejl. Et databrud i klassisk forstand. Der skulle foretages en ændring i Aula, og i den forbindelse bliver der ikke tjekket af, at forældremyndighedsboksen kun skal vises for lærere," siger Frank Stjerne, der er driftsansvarlig i Kombit.

Frank Stjerne garanterer over for mediet, at hullet igen er lukket, så det kun er lærerne, der kan se, hvem der har forældremyndigheden over børnene.

I alt har landets 98 kommuner indberettet 165 persondatalæk til Datatilsynet, siden platformen blevet taget i brug i oktober.

Kommunerne er fortsat dem, der indberetter flest GDPR-brud til Datatilsynet.

Læs også: Svensk datatilsyn langer million-bøde ud til Google for brud på GDPR

Annonceindlæg fra Kingston Technology

Vi låser vores hjem, så hvorfor beskytter vi ikke vores digitale liv?

Beskyttelsen af dine personlige og fortrolige data i den digitale tidsalder starter med betroede krypteringsløsninger.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S