Kommuner har lækket data fra Aula 165 gange siden oktober - fejl nu rettet i Aula

Siden den digitale undervisningsplatform Aula gik i luften i oktober sidste år, har danske skoler 165 gange lækket oplysninger fra platformen. 64 af dem skyldes en fejl i Aula, som nu er rettet, lover Kombit.

Artikel top billede

I oktober sidste år skulle alle landets folkeskoler begynde at bruge den digitale kommunkationsplatform Aula.

Siden har 64 kommuner indberettet et datalæk, der er sket gennem platformen. Det skyldes en fejl hos Netcompany, der har leveret systemet, lyder det fra Kombit.

Det skriver fagbladet Folkeskolen, der har søgt aktindsigt hos Datatilsyent.

Læs også: Datatilsynet: Derfor går vi efter mindre bøder til kommunerne end til de private virksomheder

Fejlen betød, at alle brugere af Aula i to døgn kunne se, hvem der havde forældremyndigheden over børn.

"Der er tale om en regulær udviklerfejl. Et databrud i klassisk forstand. Der skulle foretages en ændring i Aula, og i den forbindelse bliver der ikke tjekket af, at forældremyndighedsboksen kun skal vises for lærere," siger Frank Stjerne, der er driftsansvarlig i Kombit.

Frank Stjerne garanterer over for mediet, at hullet igen er lukket, så det kun er lærerne, der kan se, hvem der har forældremyndigheden over børnene.

I alt har landets 98 kommuner indberettet 165 persondatalæk til Datatilsynet, siden platformen blevet taget i brug i oktober.

Kommunerne er fortsat dem, der indberetter flest GDPR-brud til Datatilsynet.

Læs også: Svensk datatilsyn langer million-bøde ud til Google for brud på GDPR

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job