Kommuner har lækket data fra Aula 165 gange siden oktober - fejl nu rettet i Aula

Siden den digitale undervisningsplatform Aula gik i luften i oktober sidste år, har danske skoler 165 gange lækket oplysninger fra platformen. 64 af dem skyldes en fejl i Aula, som nu er rettet, lover Kombit.

Artikel top billede

I oktober sidste år skulle alle landets folkeskoler begynde at bruge den digitale kommunkationsplatform Aula.

Siden har 64 kommuner indberettet et datalæk, der er sket gennem platformen. Det skyldes en fejl hos Netcompany, der har leveret systemet, lyder det fra Kombit.

Det skriver fagbladet Folkeskolen, der har søgt aktindsigt hos Datatilsyent.

Læs også: Datatilsynet: Derfor går vi efter mindre bøder til kommunerne end til de private virksomheder

Fejlen betød, at alle brugere af Aula i to døgn kunne se, hvem der havde forældremyndigheden over børn.

"Der er tale om en regulær udviklerfejl. Et databrud i klassisk forstand. Der skulle foretages en ændring i Aula, og i den forbindelse bliver der ikke tjekket af, at forældremyndighedsboksen kun skal vises for lærere," siger Frank Stjerne, der er driftsansvarlig i Kombit.

Frank Stjerne garanterer over for mediet, at hullet igen er lukket, så det kun er lærerne, der kan se, hvem der har forældremyndigheden over børnene.

I alt har landets 98 kommuner indberettet 165 persondatalæk til Datatilsynet, siden platformen blevet taget i brug i oktober.

Kommunerne er fortsat dem, der indberetter flest GDPR-brud til Datatilsynet.

Læs også: Svensk datatilsyn langer million-bøde ud til Google for brud på GDPR

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job