Kommuner har lækket data fra Aula 165 gange siden oktober - fejl nu rettet i Aula

Siden den digitale undervisningsplatform Aula gik i luften i oktober sidste år, har danske skoler 165 gange lækket oplysninger fra platformen. 64 af dem skyldes en fejl i Aula, som nu er rettet, lover Kombit.

Artikel top billede

I oktober sidste år skulle alle landets folkeskoler begynde at bruge den digitale kommunkationsplatform Aula.

Siden har 64 kommuner indberettet et datalæk, der er sket gennem platformen. Det skyldes en fejl hos Netcompany, der har leveret systemet, lyder det fra Kombit.

Det skriver fagbladet Folkeskolen, der har søgt aktindsigt hos Datatilsyent.

Læs også: Datatilsynet: Derfor går vi efter mindre bøder til kommunerne end til de private virksomheder

Fejlen betød, at alle brugere af Aula i to døgn kunne se, hvem der havde forældremyndigheden over børn.

"Der er tale om en regulær udviklerfejl. Et databrud i klassisk forstand. Der skulle foretages en ændring i Aula, og i den forbindelse bliver der ikke tjekket af, at forældremyndighedsboksen kun skal vises for lærere," siger Frank Stjerne, der er driftsansvarlig i Kombit.

Frank Stjerne garanterer over for mediet, at hullet igen er lukket, så det kun er lærerne, der kan se, hvem der har forældremyndigheden over børnene.

I alt har landets 98 kommuner indberettet 165 persondatalæk til Datatilsynet, siden platformen blevet taget i brug i oktober.

Kommunerne er fortsat dem, der indberetter flest GDPR-brud til Datatilsynet.

Læs også: Svensk datatilsyn langer million-bøde ud til Google for brud på GDPR

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S