Microsofts store udvikler-konference Build vil blive afviklet virtuelt

En af årets store Microsoft-konferencer, Build, skal afvikles uden fysiske deltagere. Istedet bliver den store teknologi-konference nu afviklet virtuelt.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsoft store teknologi-konference Build vil finde sted som planlagt i Seattle fra 19. maj til 21. maj.

Men på grund af corona-virussen bliver konferencen i år for første gang nogensinde uden fysiske deltagere.

Microsoft har nemlig besluttet at afvikle Build som et virtuelt arrangement. Microsoft kaldet det for et ‘digitalt event.’

“Vores communitys sikkerhed har top-prioritet. I lyset af sundheds-anbefalingerne vil vi afholde vores årlige Microsoft Build-event for udviklere som et digital event istedet for et event med personligt fremmøde,” lyder det i en meddelelse fra selskabet til The Verge.

“Vi ser frem til at samle vores øko-system af udviklere i dette nye virtuelle format med henblik på at lære, netværke og kode sammen,” lyder det fra Microsoft til det amerikanske magasin.

Beslutningen kommer efter, at USA's præsident, Donald Trump, tidligere på ugen lukkede for al indrejse fra EU-lande til USA i foreløbigt 30 dage.

Microsoft Build er årets største Microsoft-event og er målrettet udviklerne.

Microsoft benytter typisk Build til at løfte sløret for årets produktnyheder samt til at previewe opgraderinger til Windows, Office og andre produkter.

Det er værd at notere, at Microsoft i skrivende stund endnu ikke har opdateret Builds website, som du finder her.

Her er det således stadig muligt at købe billetter til arrangementet.

Google aflyste fornylig selskabets tilsvarende udviklerkonference, Google I/O.

Du kan læse nogle Computerworlds artikler fra Build 2019 her:

Efter Build-konference: Her er de fem nyheder, som Microsoft vil bygge sin fremtid på

Nu kaster Microsoft for alvor sin kærlighed på open source: Nu kommer Windows 10 med indbygget Linux-styresystem

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job