Microsofts store udvikler-konference Build vil blive afviklet virtuelt

En af årets store Microsoft-konferencer, Build, skal afvikles uden fysiske deltagere. Istedet bliver den store teknologi-konference nu afviklet virtuelt.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsoft store teknologi-konference Build vil finde sted som planlagt i Seattle fra 19. maj til 21. maj.

Men på grund af corona-virussen bliver konferencen i år for første gang nogensinde uden fysiske deltagere.

Microsoft har nemlig besluttet at afvikle Build som et virtuelt arrangement. Microsoft kaldet det for et ‘digitalt event.’

“Vores communitys sikkerhed har top-prioritet. I lyset af sundheds-anbefalingerne vil vi afholde vores årlige Microsoft Build-event for udviklere som et digital event istedet for et event med personligt fremmøde,” lyder det i en meddelelse fra selskabet til The Verge.

“Vi ser frem til at samle vores øko-system af udviklere i dette nye virtuelle format med henblik på at lære, netværke og kode sammen,” lyder det fra Microsoft til det amerikanske magasin.

Beslutningen kommer efter, at USA's præsident, Donald Trump, tidligere på ugen lukkede for al indrejse fra EU-lande til USA i foreløbigt 30 dage.

Microsoft Build er årets største Microsoft-event og er målrettet udviklerne.

Microsoft benytter typisk Build til at løfte sløret for årets produktnyheder samt til at previewe opgraderinger til Windows, Office og andre produkter.

Det er værd at notere, at Microsoft i skrivende stund endnu ikke har opdateret Builds website, som du finder her.

Her er det således stadig muligt at købe billetter til arrangementet.

Google aflyste fornylig selskabets tilsvarende udviklerkonference, Google I/O.

Du kan læse nogle Computerworlds artikler fra Build 2019 her:

Efter Build-konference: Her er de fem nyheder, som Microsoft vil bygge sin fremtid på

Nu kaster Microsoft for alvor sin kærlighed på open source: Nu kommer Windows 10 med indbygget Linux-styresystem

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Finance Lead

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse