Den amerikanske stat og Google skændes om corona-hjemmeside

Det er vrimlet med forskelligrettede oplysninger om nyt hjemmeside-værktøj fra både Google, Alphabet og den amerikanske præsident.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Macau Photo Agency on Unsplash)

Google og den amerikanske regering samarbejder nu om at kreere national oversigt over Coronavirus tilfælde og testinformationer.

Det skriver CNN, ovenpå flere dages virvar mellem den amerikanske virksomhed og søgegiganten.

”Google samarbejder med de amerikanske myndigheder i udviklingen af en national hjemmeside, som inkluderer en oversigt over COVID-19 symptomer, risici samt oplysninger om virus-test,” skriver Google over en stribe tweets.

Meldingen kommer efter at en stribe udvekslinger af forskelligrettet oplysninger mellem den amerikanske præsident Donald Trump, Google samt søgegiantens moderselskab, Alphabet.

Dengang lød det fra koncernen, at det vil være Alphabets sundhedsorienterede gren, der vil udvikle et triage-værktøj til californiske patienter i første omgang.

Målsætningen med pilotprojektet var efterfølgende at udvide dækningen til den bredde befolkning ’over tid’ og ’ikke særlig kvikt’, noterer mediet.

Melding står i modsætning til udtalelser fra Donald Trump, som i en meddelelse takker Google for ”at udvikle en hjemmeside meget hurtigt, for at skabe en hjemmeside som kvikt kan afgøre, hvorvidt en test er nødvendig og indikere hvor den nærmeste ledige test-facilitet er.”

Efterfølgende lød der overraskelse fra de californiske myndigheder, som understreger at der er tale om et beskedent pilotprojekt udviklet i samarbejde med Alphabet sundhedsgren og ikke et nationalt projekt.

Den amerikanske præsident har efterfølgende udtalt at 1.700 Google-ingeniører skulle være i færd med at udvikle hjemmesideværktøjet.

Værktøjet skulle i følge den amerikanske regering være klar til brug i de kommende dage.

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank