Amazons europæiske varehuse ramt af coronavirus: Flere ansatte diagnosticeret med Covid-19

Der er dukket tilfælde af Covid-19 sygdom i tre af Amazons europæiske varehuse.

Artikel top billede

Mindst fem af Amazon.com’s europæiske lagermedarbejdere er syge med den smitsomme coronavirus-sygdom Covid-19.

Udviklingen gør, at e-handelsgiganten bliver ramt på sin europæiske logitisk, skriver nyhedsbureauet Bloomberg.

Det sker i en tid, hvor selskabet i forvejen døjer med at møde den voksende efterspørgsel for varer over nettet, mens stadigt flere europæere forskanser sig i deres hjem under frivillig eller tvungen karantæneforhold.

De fundne tilfælde af corona-sygdom dukkede op i tre af koncernens spanske og italienske varehuse, to af de mest smitteramte lande i Europa.

I begge lande har Amazon mødt kritik fra fagforeninger for at prioritere nethandel over medarbejderne sikkerhed. Mandag denne uge har ansatte i Amazons italienske hovedlager truet med strejke.

Den amerikanske handelsgigant stilles nu i et svært dilemma, vurderer mediet.

På den ene side leverer koncernen en nødvendig service til brugere, der af frygt for smitte holder sig inden døre og handler over nettet, mens det samtidig risikerer de lavest lønnede ansattes helbred.

I USA styrker Amazon sin varehuse-logistik for at møde den kommende efterspørgselspukkel ved at hyre 100.000 nye ansatte, mens lønnen i USA og Canada samtidig er hævet med to dollar, omkring 13 kroner, i timen frem til slutningen af april.

Læses lige nu

    Annonce

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    IT-driftskonsulent til Linux-baserede platforme

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Kalundborg Refinery A/S

    Applikationsspecialist til Kalundborg Refinery

    Region Sjælland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest