EU vil have Netflix til at slukke for HD-streaming i Europa: Optager for meget båndbredde lige nu

Netflix og andre streaming-giganter skal lukke ned for HD-formatet for at sikre uhindret adgang til bredbåndsforbindelserne over hele Europa. Sådan lyder opfordringen fra EU.

Artikel top billede

(Foto: Photo by freestocks.org on Unsplash)

EU opfordrer nu Netflix og andre internationale streaming-giganter til at slukke for streaming i HD-format.

Det sker for at sikre, at de mange hjemmearbejdende europæere fortsat har adgang til bredbånd, uden nettet bryder sammen.

Det skriver CNN.

Meldingen til Netflix om at skrue ned for kvaliteten kommer fra EU-kommissær Thierry Breton, der på Twitter har oplyst, at han er i dialog med Netflixs topchef, Reed Hastings, om sagen.

Læs også: DRTV lover bedre billedkvalitet end på flow-tv til sommer: Disse forbedringer er på vej til den nye streamingtjeneste

Netflix arbejder på at nedbringe pres på internetforbindelser

Netflix gør det klart til CNN, at der er planlagt flere diskussioner mellem streaming-giganten og EU.

"Kommissær Breton gør det rette ved at gøre opmærksom på vigtigheden ved at sikre internettet fortsat kan køre som smurt i denne kritiske periode," lyder det i en meddelelse fra Netflix.

Netflix oplyser desuden, at streaming-giganten allerede tilpasser streaming-kvaliteten til netværkskapaciteten, ligesom tjenesten bruger et særligt leveringsnetværk, som sørger for, at Netflix' bibliotek er tættere på kunderne, så der bruges så lidt båndbredde som muligt.

Læs også: Sådan er Danmarks nye streaming-satsning DRTV kommet fra start - se alle tallene for de første måneder her

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S