Sci-fi-serie byder på mystik, mord og spænding i IT-branchen

Forfatter og filminstruktør Alex Garland er tilbage med ny miniserie på HBO Nordic.

Artikel top billede

Mange vil huske Alex Garland for hans klassiske 90’er bog, The Beach, der var pligtlæsning for de, der drømte sig væk på rygsækrejser til eksotiske thailandske øer.

Eller (måske mere aktuelt) for den post-apokalyptiske horrorfilm, 28 Days Later (2002), hvor en virus hastigt spreder sig og skaber kaotiske tilstande i Europa.

Garland er nu tilbage med et futuristisk blik på IT-branchen med serien Devs.

Devs havde premiere 8. marts og med ombord er Sonoya Mizuno, der tidligere har arbejdet sammen med Alex Garland i den prisvindende Ex Machina (2014) og senest i Annihilation (2018).

Også Nick Offerman er med – måske bedst kendt som den hylende morsomme Ron Swanson i komedieserien Parks And Recreation, men her i rollen som excentrisk CEO.

Krimi og mystik i Silicon Valley

Devs følger Lily Chan, IT-ingeniør i teknologigiganten Amaya.

Da hendes kæreste og kollega pludselig forsvinder, fatter hun mistanke om, at hendes arbejdsgiver måske har en finger med i spillet.

Som Lily undersøger sagen, får hun gradvist mere indsigt i store, esoteriske projekter, som udvikles i de mere lyssky dele af Silicon Valley.

Med Devs bruger Alex Garland nogle af de filmiske virkemidler til at skabe mystik og intensitet, som kendetegner hans tidligere værker.

Tag selv et hurtigt kig i traileren, der ligger herunder.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job