Afsløring: Advokat-regninger æder 83 procent af KMD's million-erstatning til ATP

Afsløring: ATP har brugt næsten 64 millioner kroner på juridisk bistand i kampen for at sikre en milliarderstatning fra KMD i sagen om det kuldsejlede it-system Social Pension. Dermed æder ATP's advokatudgifter 83 procent af erstatningen fra KMD.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se ATP's millionregning til advokater i sagen mod KMD
  • Tjek hvordan ATP's udgifter til juridisk bistand æder størstedelen af pensionselskabets kompensation fra KMD
  • Bliv klogere på hvad ATP har brugt pengene på
  • Læs også KMD's svar til at oplyse selskabets udgifter til juridisk bistand
  • Find ud af hvor sagen står nu
651
3:15 min
Det har været en dyr fornøjelse for Udbetaling Danmark, der hører under ATP, at deltage i den bitre strid med KMD om erstatning for det kuldsejlede it-system Social Pension.

Ved en aktindsigt kan Computerworld nu afsløre, hvor store udgifter ATP har haft til juridisk bistand i sagen, siden kontrakten med KMD blev revet over 14. marts 2017.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Statens IT

It-teknikere med Microsoft 365 erfaring

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S