Danske it-virksomheder venter tilbagegang over hele linien: “Det er meget dramatisk”

Den danske it- og telebranchen er på blot to uger gået fra solid fremgang til dramatisk nedtur.

Artikel top billede

Corona-krisen har udløst en massiv opbremsning i den danske it- og telebranche, der venter tilbagegang i den kommende tid på både omsætning, indtjening og bemanding.

Det viser DI Digitals såkaldte konkjukturbarometer, der har deltagelse af 38 it- og teleselskaber, fortæller digitaliseringspolitisk chef i DI, Christian Hannibal til ITWatch.

Her betegner han situationen smo ‘meget dramatisk.’

“Man oplever aflysninger af ordrer, leverandører, der ikke kan levere, og så er det svært at indgå nye aftaler, når både ens egne medarbejdere og kundens medarbejdere arbejder hjemmefra,” siger Christian Hannibal.

Læs også:

Corona-krisen i Danmark kan udnyttes til opsigelse af it-kontrakter: "Det er ucharmerende at udnytte det, men vi vil sagtens kunne se det"

Covid-19 risikerer at ramme din it-aftaler: Her er it-advokaternes vurdering af nødrets-tilstanden 'force majeur'

Mange it-projekter risikerer at blive udskudt som følge af Covid-19: Sådan er du dækket juridisk

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    IT-driftskonsulent med fokus på forretningsnære løsninger

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)