Danske it-virksomheder venter tilbagegang over hele linien: “Det er meget dramatisk”

Den danske it- og telebranchen er på blot to uger gået fra solid fremgang til dramatisk nedtur.

Artikel top billede

Corona-krisen har udløst en massiv opbremsning i den danske it- og telebranche, der venter tilbagegang i den kommende tid på både omsætning, indtjening og bemanding.

Det viser DI Digitals såkaldte konkjukturbarometer, der har deltagelse af 38 it- og teleselskaber, fortæller digitaliseringspolitisk chef i DI, Christian Hannibal til ITWatch.

Her betegner han situationen smo ‘meget dramatisk.’

“Man oplever aflysninger af ordrer, leverandører, der ikke kan levere, og så er det svært at indgå nye aftaler, når både ens egne medarbejdere og kundens medarbejdere arbejder hjemmefra,” siger Christian Hannibal.

Læs også:

Corona-krisen i Danmark kan udnyttes til opsigelse af it-kontrakter: "Det er ucharmerende at udnytte det, men vi vil sagtens kunne se det"

Covid-19 risikerer at ramme din it-aftaler: Her er it-advokaternes vurdering af nødrets-tilstanden 'force majeur'

Mange it-projekter risikerer at blive udskudt som følge af Covid-19: Sådan er du dækket juridisk

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S