Airbnb ruster sig til kæmpetab - antal af bookninger styrtdykker for fuld fart

Airbnb overvejer at søge kapital fra nye investorer, der skal dække det kommende kæmpe-tab, som selskabet står overfor som direkte konsekvens af Covid-19.

Artikel top billede

Airbnb står overfor tab i milliard-klassen som direkte konsekvens af Covid-19, der har fået verdens rejseaktivitet til at dykke markant.

Tabet står til at blive så stort, at Airbnb nu er tæt på at gå i gang med at rejse ny kapital fra nye investorer.

Samtidig har Covid-19 skabt uro og uenighed i Airbnbs bestyrelse angående planerne om at lade selskabets børsnotere inden årets udgang.

Ifølge Wall Street Journal - der citerer unavngivne kilder - gør selskabet klar til et tab på ‘hundreder af milliarder af dollar’ i år.

Ifølge avisen regner disse kilder det for usandsynligt, at Airbnb vil kunne tiltrække investorer ud fra selskabets værdiansættelse i 2017 ved den seneste kapitalindsprøjtning, som dengang lød på 31 milliarder dollar.

“Bestyrelsen overvejer hvor lavt den er villig til at gå [med værdiansættelsen, red] for at få en kapitalindsprøjtning,” skriver avisen.

Antallet af bookninger på Airbnb er styrtdykket i de seneste uge. I Asien er de droppet med 95 procent i forhold til samme periode i fjor.

I Europa - der er Airbnbs største marked - er antallet faldet med 75 procent. I USA er de faldet med 50 procent.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job