Airbnb ruster sig til kæmpetab - antal af bookninger styrtdykker for fuld fart

Airbnb overvejer at søge kapital fra nye investorer, der skal dække det kommende kæmpe-tab, som selskabet står overfor som direkte konsekvens af Covid-19.

Artikel top billede

Airbnb står overfor tab i milliard-klassen som direkte konsekvens af Covid-19, der har fået verdens rejseaktivitet til at dykke markant.

Tabet står til at blive så stort, at Airbnb nu er tæt på at gå i gang med at rejse ny kapital fra nye investorer.

Samtidig har Covid-19 skabt uro og uenighed i Airbnbs bestyrelse angående planerne om at lade selskabets børsnotere inden årets udgang.

Ifølge Wall Street Journal - der citerer unavngivne kilder - gør selskabet klar til et tab på ‘hundreder af milliarder af dollar’ i år.

Ifølge avisen regner disse kilder det for usandsynligt, at Airbnb vil kunne tiltrække investorer ud fra selskabets værdiansættelse i 2017 ved den seneste kapitalindsprøjtning, som dengang lød på 31 milliarder dollar.

“Bestyrelsen overvejer hvor lavt den er villig til at gå [med værdiansættelsen, red] for at få en kapitalindsprøjtning,” skriver avisen.

Antallet af bookninger på Airbnb er styrtdykket i de seneste uge. I Asien er de droppet med 95 procent i forhold til samme periode i fjor.

I Europa - der er Airbnbs største marked - er antallet faldet med 75 procent. I USA er de faldet med 50 procent.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S