Airbnb ruster sig til kæmpetab - antal af bookninger styrtdykker for fuld fart

Airbnb overvejer at søge kapital fra nye investorer, der skal dække det kommende kæmpe-tab, som selskabet står overfor som direkte konsekvens af Covid-19.

Artikel top billede

Airbnb står overfor tab i milliard-klassen som direkte konsekvens af Covid-19, der har fået verdens rejseaktivitet til at dykke markant.

Tabet står til at blive så stort, at Airbnb nu er tæt på at gå i gang med at rejse ny kapital fra nye investorer.

Samtidig har Covid-19 skabt uro og uenighed i Airbnbs bestyrelse angående planerne om at lade selskabets børsnotere inden årets udgang.

Ifølge Wall Street Journal - der citerer unavngivne kilder - gør selskabet klar til et tab på ‘hundreder af milliarder af dollar’ i år.

Ifølge avisen regner disse kilder det for usandsynligt, at Airbnb vil kunne tiltrække investorer ud fra selskabets værdiansættelse i 2017 ved den seneste kapitalindsprøjtning, som dengang lød på 31 milliarder dollar.

“Bestyrelsen overvejer hvor lavt den er villig til at gå [med værdiansættelsen, red] for at få en kapitalindsprøjtning,” skriver avisen.

Antallet af bookninger på Airbnb er styrtdykket i de seneste uge. I Asien er de droppet med 95 procent i forhold til samme periode i fjor.

I Europa - der er Airbnbs største marked - er antallet faldet med 75 procent. I USA er de faldet med 50 procent.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg