Airbnb ruster sig til kæmpetab - antal af bookninger styrtdykker for fuld fart

Airbnb overvejer at søge kapital fra nye investorer, der skal dække det kommende kæmpe-tab, som selskabet står overfor som direkte konsekvens af Covid-19.

Artikel top billede

Airbnb står overfor tab i milliard-klassen som direkte konsekvens af Covid-19, der har fået verdens rejseaktivitet til at dykke markant.

Tabet står til at blive så stort, at Airbnb nu er tæt på at gå i gang med at rejse ny kapital fra nye investorer.

Samtidig har Covid-19 skabt uro og uenighed i Airbnbs bestyrelse angående planerne om at lade selskabets børsnotere inden årets udgang.

Ifølge Wall Street Journal - der citerer unavngivne kilder - gør selskabet klar til et tab på ‘hundreder af milliarder af dollar’ i år.

Ifølge avisen regner disse kilder det for usandsynligt, at Airbnb vil kunne tiltrække investorer ud fra selskabets værdiansættelse i 2017 ved den seneste kapitalindsprøjtning, som dengang lød på 31 milliarder dollar.

“Bestyrelsen overvejer hvor lavt den er villig til at gå [med værdiansættelsen, red] for at få en kapitalindsprøjtning,” skriver avisen.

Antallet af bookninger på Airbnb er styrtdykket i de seneste uge. I Asien er de droppet med 95 procent i forhold til samme periode i fjor.

I Europa - der er Airbnbs største marked - er antallet faldet med 75 procent. I USA er de faldet med 50 procent.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Digital forretningsanalytiker til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til lokal IT støtte i Oksbøl

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S