Statens Serum Institut vil have adgang til lokationsdata om danskernes mobiltelefoner

Statens Serum Institut vil have adgang til danskerne teledata for tjekke, om vi nu også holder afstand til hinanden og bliver inden for.

Artikel top billede

(Foto: Robert Hendel)

Statens Serum Institut vil have adgang til teleselskabernes lokationsdata, der via mobildata kan afsløre, hvor danskerne opholder sig - og hvornår.

Instituttet vil anvende data til at tjekke i hvilken grad vi overholder regeringens anvisninger om at blive hjemme og holde afstand til andre, hvis vi bevæger os uden for,

Ifølge DR har Statens Serum Institut henvendt sig til teleselskaberne med anmodning om at få adgang til de lokationsdata, som de indsamler fra mobilmasterne.

“Vi har fået en henvendelse fra Statens Serum Institut om, hvorvidt vi kan assistere dem med teledata, der kan underbygge deres analyser for at begrænse udbredelsen af Covid-19 og vurdere om regeringens tiltag virker,” siger Jakob Willer, der er direktør for telebranche-organisationen, Telebranchen.

Han siger, at teleselskaberne er positive overfor henvendelsen, men at de først vil sikre sig, at udleveringen af lokationsdata sker på det, som han kalder for ‘klart juridisk grundlag.’

Ifølge DR har tyske teleselskaber overdraget lignende data til den myndighed, der svarer til Statens Serum Institut. Det sammer er sket i Østrig.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg