Advokatfirma: Sluk for din smarthøjttaler, når du arbejder hjemmefra

Det kan være en god ide at slukke for dine smarthøjttalere, hvis du i øjeblikket fører fortrolige samttaler på din hjemmearbejdsplads, lyder det fra et advokatfirma.

Artikel top billede

Et britiske advokatfirma har instrueret sine medarbejdere i at slukke for deres smarthøjttalere, når de i øjeblikket arbejder hjemmefra.

Det skriver erhvervsmediet Bloomberg.

Ifølge mediet har advokatfirmaet Mishcon de Reya, der blandt andet beskæftiger sig med erhvervsret, oplyst deres medarbejdere om, at de enten skal lukke eller deaktivere mikrofonen på højttalere, der udstyret med digitale assistenter som Amazon Alexa og Google Home.

Det skyldes at selskabet frygter, at følsomme samtaler om selskabets kunder kan blive kompromitterede.

Derfor oplyser selskabet ligeledes, at
den bedste løsning vil være helt at fjerne højttalerne fra deres arbejdsplads.

”Måske er vi en smule paranoide, men vi har brug for at have ekstrem høj tillid til denne type enheder,” siger Joe Hanckock, partner i Mischon de Reya, til Bloomberg og tilføjer

”Vi vil helst ikke løbe den slags risici.”

Læs også: Sådan sikrer du, at Apple, Amazon og Google ikke lytter med på dine samtaler

Ansatte har lyttet med på private samtaler

Smarthøjttalere bliver ofte aktiveret ved en fejl, hvor de dermed kan optage brudstykker af samtaler, og danske og internationale medier har tidligere afsløret, at projektansatte for flere store tech-giganter har haft adgang til private optalgeser fra smarthøjttalere.

Her har Apple, Google og Amazon haft folk ansat til at optimere brugeroplevelsen og gøre assistenterne mere præcise, men arbejdet har samtidig krævet, at de har haft adgang til optagelser fra private brugere.

Politiken har eksempelvis afsløret, at projektansatte hyret af Google og Apple har hørt og nedskrevet samtale fra danskeres smarthøjttalere og telefoner.

Joe Hancock fra Mischon de Reya oplyser dog til Bloomberg, at han største bekymring ikke er højttalere fra store og velkendte selskaber, men at han er endnu mere på vagt over for ansatte, der kan have billigere kopier med dårligere sikkerhed stående i hjemmet.

Læs også: Dansk efterretningstjeneste har forbudt alle mobiltelefoner - og forlanger at kabler klippes i medarbejdernes pc'er

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS