DRTV overvejer at udskyde forbedring af billedkvalitet efter aflysning af store sportsbegivenheder

Interview: Både EM i fodbold og OL er blevet udskudt. Derfor overvejer DRTV nu at udskyde ambitionen om at levere bedre billedkvalitet end på flow-tv til efter sommeren 2020.

Artikel top billede

(Foto: Uffe Weng Gunløgsgade 33, 2. tv. 2300 København S. Danmark / Uffe Weng)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor DRTV overvejer at udskyde forbedringen af billedkvaliteten til efter sommer
  • Bliv klogere på hvilken rolle corona-krisen spiller i overvejelserne
452
2:30 min
DRTV's store planer om allerede til sommer at kunne levere en bedre billedkvalitet end på flow-tv er på vippen.

Som følge af det store corona-udbrud er sommerens to store sportsgivenheder EM i fodbold og OL nemlig blevet udskudt.

Og da ambitionen om at levere 50 billeder i sekundet på den største, danske streaming-tjeneste netop var tiltænkt de begivenheder, overvejer DR nu at proritere anderledes.

Det fortæller DR's CIO, Mikkel Müller, til Computerworld.

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S