Jeff Bezos solgte aktier for stort milliardbeløb før corona-krak

Da aktiemarkedet toppede i februar solgte Jeff Bezos aktier for mere end 23 milliarder kroner. Dermed høstede Amazon-stifteren en kæmpe gevinst før, at coronakrisen rev tæppet væk under aktiemarkedet.

Artikel top billede

Amazons stifter og topchef Jeff Bezos solgte Amazon-aktier 3,4 milliarder dollar – svarende til 23,5 milliarder kroner - lige før, at aktiemarkedet toppede i midten af februar.

Det skriver den amerikanske avis Wall Street Journal

Dermed undgik han at blive ramt af det gigantiske dyk på aktiermarkedet, som vi gennem de seneste uger har set som følge af den aktuelle corona-krise.

Havde Jeff Bezos i stedet valgte at holde fast i aktierne frem til mandag, så ville han ifølge Wall Street Journal have indkasseret et tab på 2,2 milliarder kroner.

Topchefer solgte for 63 milliarder

Ifølge Wall Street Journal er Jeff Bezos en ud af mere end 150 amerikanske topchefer, der efter ikke at have solgt aktier i mindst 12 måneder, alligevel valgte at sælge for mindst én million dollar i løbet af februar og marts.

I perioden solgte de pågældende topchefer samlet set aktier for 9,2 milliarder dollar dollar, hvilket svarer til 63,5 milliarder kroner.

Wall Street Journal understreger, at intet tyder på, at Bezos eller nogen af de andre topchefer har solgt deres aktier på baggrund insider-informationer.

Læs også: Amazon fortsætter indædt kampen mod gigantisk Microsoft-kontrakt: Forsøger at trække tiden

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværkstekniker til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre – Er det dig?

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

Sydjylland

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS