Amazon fortsætter indædt kampen mod gigantisk Microsoft-kontrakt: Forsøger at trække tiden

Den amerikanske cloud-leverandør Amazon fortætter ufortrødent jagten på at få omgjort den cloud-aftale, den amerikanske regering har indgået med Microsoft.

Artikel top billede

(Foto: This photograph is provided by THE WHITE HOUSE as a courtesy and may be printed by the subject(s) in the photograph for personal use only. The photograph may not be manipulated in any way and may not be otherwise be reproduced, disseminated or broadcast, )

Fire måneder efter Microsoft vandt en kontrakt med den amerikanske regering er selskabet endnu ikke kommet i gang med at levere på cloud-aftalen.

Amazon fortsætter nemlig kampen for at få omgjort aftalen ved tilsyneladende at trække tiden, skriver det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg.

Selskabet håber ifølge mediet på at blokere det amerikanske forsvarsministerium, Pentagon, i at tage hul på aftalen, uden at genoverveje beslutningen om at udpege Microsoft som vinder.

Læs også: Domstol nedlægger forbud mod gigantisk Microsoft-kontrakt efter klager fra Amazon

Amazon mener, at USA's præsident, Donald Trump, har blokeret for, at Amazon kunne vinde, da præsidenten har en udtalt foragt over for selskabets stifter og topchef, Jeff Bezos.

Kræver at Trump bliver afhørt

Det har blandt andet fået Amazon til at kræve, at Donald Trump skal afhøres om sagen. Det vurderer flere eksperter dog som usandsynligt, men dog stadig som en mulighed.

Tidligere på måneden lykkedes det for Amazon at få den amerikanske domstol til at lægge aftalen mellem Pentagon og Microsoft på is, mens sagen bliver undersøgt nærmere.

Ifølge Bloomberg er det godt nyt for Amazon, at aftalen bliver udskudt så længe som muligt, mens man forsøger at samle vidneudsagn fra højtstående embedsmænd.

Ordren til det amerikanske forsvar har en samlet værdi på ti milliarder dollar og løber over de næste ti år.

Læs også: Amazon i åben krig med Trump: Kræver Donald Trump afhørt om mulig embedsmisbrug i gigantisk cloud-kontrakt

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job