Martin Thorborg drømmer om en 30-timers arbejdsuge "Jeg har haft medarbejdere, der knækkede. De gik ned, blev uarbejdsdygtige og kastet ud i personlige kriser"

Interview: Da Martin Thorborg var yngre, forsøgte han at få sine medarbejdere til at arbejde så mange timer som muligt. I dag har han indset, at mange let vil kunne skære en time af arbejdsdagen, uden det går ud over produktiviteten.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Martin Thorborg drømmer om en 30 timers arbejdsuge. Få forklaringen her
  • Tidligere forsøgte Martin Thorborg at få sine medarbejdere blive på arbejdet så længe som muligt. Læs hvorfor det har ændret sig
1.349
6:45 min
Hvordan får du dine medarbejdere til at yde mest muligt?

Hvis du for 20 år siden havde spurgt den danske iværksætter Martin Thorborg, der på det tidspunkt stod i spidsen for søgemaskinen Jubii, ville svaret have lydt:

Du skal servere mad for dine ansatte. Morgenmaden skal serveres tidligt, aftensmaden sent og så skal du sørge for at medarbejderne har en seng på kontoret, som de kan dratte om i.

I dag har Martin Thorborg dog ændret sit syn på ledelse.

Annonceindlæg fra DE-CIX

At opnå ægte digital suverænitet kræver modstandsdygtig netværkes struktur

Ønsket om digital suverænitet er blevet mere udbredt i løbet af det sidste årti.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job