Medie: Corona-krise kan forsinke den næste iPhone

Apples næste iPhone kan blive forsinket, skriver et japansk medie på baggrund af oplysninger fra folk, der hævdes at have direkte kendskab til Apples interne drøftelser.

Artikel top billede

Foto: Niels de Boissezon

Det er måske ikke kun OL og EM i fodbold, der står til at blive udskudt på grund af udbruddet af corona-virus.

For ifølge det japanske erhvervsmedie Nikkei kan det samme ske for lanceringen af den næste generation af Apples iPhone, der ellers normalt bliver lanceret i løbet af september.

Nikkei citerer anonyme kilder med direkte kendskab til Apples interne drøftelse, og ifølge mediet skyldes overvejelserne om at udskyde lanceringen to ting.

For det første er Apple stadigvæk påvirket af de problemer som coronavirussen, har skabt for den ned globale forsyningskæde.

For det andet er Apple også bekymret for, at folk har mindre lyst til at opgradere deres iPhone midt under en global pandemi.

En forsinkelse kan få store konsekvenser for Apple, der især kan takke iPhonen for, at selskabet i dag er et af verdens mest værdifulde selskaber.

Rygterne har gennem det seneste år peget på, at årets iPhone vil blive Apples første telefon, der understøtter 5G.

Læs også: Coronavirus kan få store konsekvenser for Apple: Sådan kan virussen ende med at forsinke den næste iPhone

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

KMD A/S

Frontend-udvikler

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Management Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S