Medie: Corona-krise kan forsinke den næste iPhone

Apples næste iPhone kan blive forsinket, skriver et japansk medie på baggrund af oplysninger fra folk, der hævdes at have direkte kendskab til Apples interne drøftelser.

Artikel top billede

Foto: Niels de Boissezon

Det er måske ikke kun OL og EM i fodbold, der står til at blive udskudt på grund af udbruddet af corona-virus.

For ifølge det japanske erhvervsmedie Nikkei kan det samme ske for lanceringen af den næste generation af Apples iPhone, der ellers normalt bliver lanceret i løbet af september.

Nikkei citerer anonyme kilder med direkte kendskab til Apples interne drøftelse, og ifølge mediet skyldes overvejelserne om at udskyde lanceringen to ting.

For det første er Apple stadigvæk påvirket af de problemer som coronavirussen, har skabt for den ned globale forsyningskæde.

For det andet er Apple også bekymret for, at folk har mindre lyst til at opgradere deres iPhone midt under en global pandemi.

En forsinkelse kan få store konsekvenser for Apple, der især kan takke iPhonen for, at selskabet i dag er et af verdens mest værdifulde selskaber.

Rygterne har gennem det seneste år peget på, at årets iPhone vil blive Apples første telefon, der understøtter 5G.

Læs også: Coronavirus kan få store konsekvenser for Apple: Sådan kan virussen ende med at forsinke den næste iPhone

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech Lead til analyseplatformsteamet i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Business Cloud Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S